Dlaczego na olimpiadzie nie używa się już tradycyjnego pistoletu startowego?

Co to dokładnie oznacza? Okazało się, że poziom aktualnie rozgrywanych zawodów jest tak wysoki, że sportowcy ustawieni dalej od pistoletu startowego mieli większe opóźnienie, przez co igrzyska stawały się niesprawiedliwe.

Dlaczego na olimpiadzie nie używa się już tradycyjnego pistoletu startowego?
Marek Maruszczak

01.08.2012 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to dokładnie oznacza? Okazało się, że poziom aktualnie rozgrywanych zawodów jest tak wysoki, że sportowcy ustawieni dalej od pistoletu startowego mieli większe opóźnienie, przez co igrzyska stawały się niesprawiedliwe.

Trudno w to uwierzyć, ale wygląda na to, że prędkość dźwięku ma olbrzymie znaczenie w biegach sprinterskich. Zawodnicy rozpoczynający bieg z ostatnich miejsc mieli znacznie dłuższy czas reakcji na dźwięk pistoletu startowego od tych znajdujących się najbliżej sygnalizatora.

Problem starano się rozwiązać, wykorzystując głośniki ustawiane za każdym z zawodników. Dźwięk wystrzału był więc emitowany w tym samym momencie dla każdego sportowca. Niestety, okazało się, że dalej rozstawieni zawodnicy nadal czekali na prawdziwy wystrzał, ignorując dźwięk emitowany przez głośniki.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/sprint1303006.jpg)

Od zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver korzysta się ze specjalnych bezgłośnych pistoletów, dzięki czemu wszyscy sportowcy mają jednakową szansę na natychmiastowy start. Po naciśnięciu spustu elektronicznego pistoletu emitowany jest sygnał dźwiękowy, świetlny i rozpoczyna się odliczanie czasu.

Źródło: bobsblitzThe Atlantic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.