Doskonały pomysł! PhoneDrone sprawi, że nasze smartfony zaczną latać!

Doskonały pomysł! PhoneDrone sprawi, że nasze smartfony zaczną latać!
29.04.2015 17:57
PhoneDrone
PhoneDrone

Smartfon w roli pokładowej elektroniki drona? To doskonały pomysł, a zarazem szansa na drugą młodość dla zalegających w szufladach telefonów. Dzięki PhoneDrone będzie to możliwe!

Na rynku amatorskich dronów, bliższych raczej zabawkom, niż profesjonalnym wielowirnikowcom, w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Od eksperymentalnego i wyróżnionego nagrodą Make it Wearable drona Nixie, przez składanego, kieszonkowego drona Anura po przeznaczone do zabawy maszyny, jak testowany przez nas Parrot AR Drone 2.0.

Sprzętem, który w różny sposób współpracuje z wieloma dronami, są również nasze smartfony. W zależności od modelu mogą służyć do sterowania, podglądu widoku z kamery czy np. konfiguowania parametrów lotu przed startem.

PhoneDrone
PhoneDrone

Smartfon mózgiem drona

Twórcy PhoneDrone poszli o krok dalej – postanowili wykorzystać zarówno kamerę, jak i moc obliczeniową, oferowane przez nasze smartfony. Dron jest w tym przypadku rodzajem obudowy na telefon, wyposażonej w napęd i źródło energii. Pełnię możliwości sprzęt ten zyskuje dopiero po włożeniu do niego smartfona, który odpowiada za wszelkie kwestie związane ze sterowaniem, rejestracją wideo czy komunikacją.

PhoneDrone
PhoneDrone

Rolę kontrolera pełni w takiej sytuacji drugi smartfon, a oba urządzenia komunikują się za pomocą WiFi. Choć zasięg takiego rozwiązania nie jest zapewne imponujący, do do amatorskich zastosowań i zabawy powinien wystarczyć. Tym bardziej, że latający smartfon będzie przecież mógł korzystać z różnych aplikacji, dzięki którym nasze podniebne fotografowanie i filmowanie może być jeszcze ciekawsze.

PhoneDrone
PhoneDrone

Twórcy PhoneDrone deklarują, że sprzęt będzie kompatybilny z telefonami działającymi pod kontrolą Androida i iOS. Do tego cała konstrukcja będzie składana i dzięki temu łatwiejsza w transporcie.

PhoneDrone: Let your smartphone be your personal drone.

Warto przypomnieć, że podobny pod względem głównej idei pomysł został zrealizowany ponad rok temu w Polsce, gdzie smartfon HTC G1 został wykorzystany w roli pokładowej elektroniki dla rakiety K1-X, zbudowanej przez członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego (więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Rakietowy HTC G1. Polscy pasjonaci rakiet znaleźli nowe zastosowanie dla smartfona”).

Masz drukarkę 3D? Dostaniesz zniżkę!

Godną uwagi kwestią pozostaje przy tym sposób dystrybucji PhoneDrone. O ile gotowa konstrukcja kosztuje na Kickstarterze 199 dolarów, to drona można mieć również za połowę tej ceny – wystarczy zamówić pakiet, w którym twórcy urządzenia dostarczą nam jedynie niezbędną elektronikę i wszystkie potrzebne podzespoły, a ramę, w której to wszystko umieścimy, wydrukujemy sobie sami na własnej drukarce 3D.

Dla majsterkowiczów to zapewne bardzo kusząca propozycja, a przy tym znak czasów – zmiany, jakie wnosi w nasze życie druk 3D powoli zaczynają być zauważalne.

398248248899223712

Zbiórka na Kicksterterze, dzięki której ma ruszyć seryjna produkcja tego gadżetu, dopiero się rozpoczęła. Twórcy PhoneDrone planują zebrać 250 tys. dolarów i sądząc po dotychczasowym tempie, mają na to dużą szansę. Nic dziwnego - zapewne wielu z nas ma jakiś zalegający w szufladzie, ale zupełnie sprawny smartfon, którego nie pozbyliśmy się po wymianie telefonu na nowszy model. Dla takich użytkowników PhoneDrone wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)