Drogi prąd i gaz to zagrożenie dla jakości powietrza w Polsce

Drogi prąd i gaz to zagrożenie dla jakości powietrza w Polsce

ogrzewanie
ogrzewanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.05.2022 12:40

Wszystkim powinno zależeć na wysokiej jakości powietrza w Polsce. Chętnie korzystamy z programu Czyste Powietrze i modernizujemy nasze kotłownie, zmieniając technologię ogrzewania budynków. Wysokie ceny gazu i prądu mogą zmienić sytuację.

Jakość powietrza w Polsce jest niezbyt dobra. Jak informuje agencja Newseria, w 2021 roku w 15 z 16 województw w Polsce była przekroczona norma stężenia pyłów PM2,5. Sytuacja wygląda najgorzej w województwach: śląskim, małopolskim i łódzkim. Najlepiej oddycha się nad morzem - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Marcin Gnat z Airly, firmy odpowiedzialnej za system monitorowania jakości powietrza, zwraca uwagę, że zła jakość powietrza to domena nie tylko wielkich miast. Występuje ono także tam, gdzie kolejne miejscowości ulokowane są blisko siebie lub dany teren jest ukształtowany w określony sposób. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Małopolsce, gdzie miasta są w nieckach, przez co trudno je przewietrzyć. Gęsta zabudowa to problem Śląska.

- Często uważano, że wyjeżdżając do małego miasteczka, możemy odetchnąć świeżym powietrzem. Tak nie jest, bo niska emisja i skłonność naszego narodu, czasami konieczność, do ogrzewania swoich domów złej jakości węglem czy śmieciami prowadzi do kumulacji zjawiska, jakim jest smog - komentuje Marcin Gnat.

Wysokie ceny energii nie wspierają proekologicznych postaw. Nawet jeśli Polakom coraz mocniej zależy na tym, by nie emitować nadmiernej ilości zanieczyszczeń, trzeba być świadomym, że w wielu przypadkach ważniejsze mogą być kwestie ekonomiczne.

- Niestety z drugiej strony mamy inny problem: ceny energii rosną. W przypadku gdy ceny gazu zwyżkują bardzo mocno, wielu ludzi nie jest w stanie pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe i skłania się ku tańszym paliwom. To często oznacza materiały dużo gorszej jakości, które niestety są wysokoemisyjne. Wysokie ceny energii są bardzo dużym zagrożeniem dla jakości powietrza w Polsce - mówi Marcin Gnat.

Warto zauważyć, że samo ogrzewanie budynków węglem, nawet w starych kotłach, może wiązać się z różnym poziomem emisji. Wszystko zależy od jakości paliwa oraz od techniki jego spalania. Wystarczy wspomnieć tu o tak zwanym "paleniu od góry", które w znacznym stopniu zmniejszy zużycie paliwa w klasycznym kotle na węgiel, jednocześnie sprawiając, że spalanie go będzie mniej szkodliwe dla środowiska.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)