Drugie życie Sega Mega Drive: legendarna konsola ponownie w sprzedaży

Drugie życie Sega Mega Drive: legendarna konsola ponownie w sprzedaży

Drugie życie Sega Mega Drive: legendarna konsola ponownie w sprzedaży
Jarosław Balcerzak
10.11.2016 09:10, aktualizacja: 10.03.2022 09:05

Ponownego debiutu doczeka się nie tylko zapowiedziany niedawno NES. Ruszyła właśnie przedsprzedaż licencjonowanej, limitowanej edycji Sega Mega Drive. Czym ma się różnić od oryginału?

Platforma, która oparła się upływowi czasu

Konsola Mega Drive (w USA pod nazwą Genesis) liczy sobie już kilkadziesiąt lat. W roku 1988 debiutowała w Japonii, a rok później w USA i Europie. Zastąpiła wysłużoną Master System / Mark III i do dnia dzisiejszego sprzedała się w ilości 30.75 mln sztuk. Produkcję w 1999 roku oficjalnie zakończono z powodu narastającej popularności następcy: 32-bitowego Saturna.

Nie wszystkie rynki przyjmowały kolejne generacje tak chętnie i dynamicznie jak USA czy Europa. W krajach takich jak Brazylia Mega Drive sprzedał się w ilości ok. 3 mln licencjonowanych sztuk, podwajając wynik Stanów Zjednoczonych. Do dziś konsola Segi jest jedną z najpopularniejszych w kraju, roczną wielkością obrotu dorównując PS4.

398240686685893070

Klasyczny design, gry i kontrolery

Nic więc dziwnego, że właśnie w Brazylii postanowiono wskrzesić popularną konsolę. Dokona tego firma Tec Toy, od lat będąca oficjalnym i licencjonowanym partnerem Segi, a także autorem wielu wersji, akcesoriów i gier dla 16-bitowego Mega Drive. W dorobku firmy znajdują się nawet przenośne wersje popularnej konsoli.

Limitowana edycja podobnie jak oryginał będzie pozbawiona cyfrowych wyjść wideo, dysponując wyłącznie trzema gniazdami RCA. Obraz będzie wyświetlała w rozdzielczości 256 × 224, wspierając przy tym oryginalną bibliotekę gier, kartridże oraz "3-przyciskowe" kontrolery. Nowością będzie natomiast wbudowany czytnik kart SD, odczytujący pliki w systemie FAT32.

Konsola będzie fabrycznie oferować 22 klasyczne gry, tj:

398240686686155214

Idea skazana na lokalny sukces

Pozornie inicjatywy takie jak ta mogą wydawać się niszowe i kierowane do wąskiej grupy entuzjastów gamingu w stylu retro. Jednak w kraju takim jak Brazylia, gdzie większość telewizorów jest wciąż analogowa, konsole takie jak Mega Drive mogą liczyć na ogromne zainteresowanie.

Nieprzypadkowo wznawia się zresztą akurat ten model. Po pierwsze, Nintendo w Ameryce Południowej od lat radzi sobie gorzej od Segi. Po drugie, mało która platforma zyskała na świecie większe uznanie od Mega Drive. Portale branżowe od lat umieszczają ją w top 10 najbardziej udanych konsol wszechczasów, a przykładem niech będzie IGN, który przyznał jej 5. lokatę.

Nowy Mega Drive znajduje się obecnie w przedsprzedaży na oficjalnej stronie firmy Tec Toy, w cenie 399 Reali czyli ok. 125 dol. Do nabywców trafi w czerwcu 2017 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)