Dwa atomowe okręty podwodne zderzyły się na Atlantyku

Ciąg dalszy spektakularnych wypadków. Niedawno pisaliśmy o kolizji w kosmosie, teraz przyszedł czas na ocean. Dwa okręty podwodne o napędzie atomowym i z głowicami nuklearnymi na pokładzie zderzyły się na Atlantyku.

Dwa atomowe okręty podwodne zderzyły się na Atlantyku
Marek Maruszczak

16.02.2009 | aktual.: 15.03.2022 08:42

Ciąg dalszy spektakularnych wypadków. Niedawno pisaliśmy o kolizji w kosmosie, teraz przyszedł czas na ocean. Dwa okręty podwodne o napędzie atomowym i z głowicami nuklearnymi na pokładzie zderzyły się na Atlantyku.

Obraz

Okręty biorące udział w „stłuczce” to brytyjski HMS Vanguard (na zdjęciu u góry) oraz francuski Le Triomphan (po lewej). Zdarzenie miało miejsce 3 lub 4 lutego.

Francuski MON donosi, że przyczyną wypadku była awaria sonaru. Nie wiadomo czy okręt brytyjski był w pełni sprawny.

HMS Vanguard ma 120 metrów długości i 13 średnicy. Na pokładzie znajdowało się około 250 marynarzy i 16 35-tonowych pocisków balistycznych, każdy o zasięgu 5000 mil.

Brytyjczycy twierdza, że w wyniku wypadku nie doszło do radioaktywnego wycieku i nie stracono żadnej głowicy. Załoga także jest bezpieczna. 14 lutego ich okręt o własnych siłach dotarł do bazy w Faslane.

Najprawdopodobniej Francuzi także zabrali swoje zabawki i wrócili do domu.

Źródło: Sky News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.