Echosonda wędkarska Garmin Striker 4. Podręczny sonar pokaże, gdzie kryją się ryby

Echosonda Garmin Striker 4
Echosonda Garmin Striker 4
Łukasz Michalik

10.07.2018 17:10, aktual.: 09.03.2022 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak złowić wielką rybę? Umiejętności, wiedza i dobra wędka to nie wszystko. Wśród akcesoriów, które pomogą w starciu z mieszkańcami głębin przydatny może okazać się sprzęt, kojarzony raczej z wojną na morzu, niż spokojnym hobby.

Stereotyp wąsatego wędkarza ze spodniami do połowy łydki i za dużą kamizelką z demobilu trzyma się mocno. Nic dziwnego – poza samymi wielbicielami łowienia ryb pracują na niego internetowe memy i pasty (popularne teksty, masowo kopiowane w serwisach społecznościowych), w tym kultowa już – i zekranizowana - pasta o ojcu, który jest fanatykiem wędkarstwa. Dowiemy się z niej m.in. dlaczego szczupak jest królem wód i co jedzą karasie.

Fanatyk (2017) - Zwiastun #1

Zostawmy jednak żarty na boku, bo wśród wędkarskich akcesoriów znajdziemy sprzęt nader interesujący – sonar. To niewielkie zazwyczaj urządzenie jest powszechnie kojarzone z marynarką wojenną i polowaniem na okręty podwodne, jednak w swoim cywilnym, podręcznym wydaniu przydaje się również do łowienia ryb.

Sonar z technologią CHIRP

Przykładem takiego sprzętu jest echosonda wędkarska Striker 4. To niewielki, poręczny sonar z kolorowym ekranem, korzystający z technologii CHIRP (Compressed High-Intensity Radiated Pulse).

Obraz z echosondy
Obraz z echosondy

Dzięki niej sonar wysyła nie pojedynczy sygnał o określonej częstotliwości, ale serię impulsów o różnych częstotliwościach, zapewniających – po odbiciu od przeszkód i analizie – szeroki zakres informacji. Pozwala to na lepsze obrazowanie sytuacji pod wodą – obraz ma wyższą rozdzielczość i zawiera więcej przydatnych informacji.

Garmin Striker 4
Garmin Striker 4© Fot. YouTube

Echosonda z GPS-em

Producent podkreśla zalety takiego rozwiązania – w praktyce oznacza ono możliwość np. precyzyjnego określenia konturów podwodnych przeszkód, odróżnienia dużych ryb od grupy małych, służących jako przynęta czy dostrzeżenie ryb unoszących się tuż nad dnem.

Sonar Garmin Striker 4 został wyposażony w 3,5-calowy, kolorowy wyświetlacz HVGA (rozdzielczość 480 × 320 pikseli) i GPS, dzięki któremu w prosty sposób można nanieść na mapę położenie różnych podwodnych obiektów, miejsca występowania ryb czy nadbrzeżne obiekty, jak pomosty czy przystanie. Sugerowana przez producenta cena sprzętu to ok. 730 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)