Egzoszkielet, który odejmuje kilogramy. Jego użytkownik czuje, że jest lżejszy

Jak wspomóc ludzkie mięśnie siłą maszyny? Powstał egzoszkielet, który pomoże podczas marszów i biegania. Dzięki niemu użytkownik ma wrażenie, że jego ciało waży mniej, niż w rzeczywistości.

Egzoszkielet, który odejmuje kilogramy
Egzoszkielet, który odejmuje kilogramy
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Harvarda
Łukasz Michalik

Egzoszkielet kojarzy się zazwyczaj ze skomplikowanym i ciężkim mechanizmem . Bardzo często tym właśnie jest, jednak istnieją rozwiązania wybiegające poza ten stereotyp, zaskakujące prostotą i pomysłowością.

Przykładem tych pierwszych, ciężkich ezgoszkieletów, są m.in. przemysłowe maszyny, zwiększające siłę pracowników magazynów.

Biegunowo odmienne podejście prezentują buty, wspomagające pracę stopy użytkownika, albo pasywny egzoszkielet, pomocny podczas długich wędrówek.

Do marszu i biegu

W podobnym kierunku podąża zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda. Jego celem jest zbudowanie maszyny, pomagającej człowiekowi zarówno podczas chodzenia, jak i podczas biegania.

To wyjątkowo ambitne wyzwanie, bo ruchy wykonywane podczas marszu i biegu są od siebie różne, co znacząco komplikuje budowę odpowiedniego wspomagania.

Egzoszkielet, który odejmuje kilogramy
Egzoszkielet, który odejmuje kilogramy© Uniwersytet Harvarda

Wygląda na to, że ta trudna sztuka w końcu się udała. Badacze zaprezentowali egzoszkielet, przypominający zmechanizowane majtki.

Dzięki wbudowanym sensorom urządzenie jest w stanie rozpoznawać aktywność użytkownika i wspomagać ruchy jego ciała w optymalny sposób. Co to oznacza w praktyce?

Znikające kilogramy

Dzięki pracy urządzenia, ważącego około 5 kg, użytkownik ponosi mniejszy koszt metaboliczny wykonywanej aktywności. W praktyce oznacza to, że – już po odliczeniu wagi samego mechanizmu – egzoszkielet działa tak, jakby jego użytkownik był o kilka kilogramów lżejszy.

Hip-only Soft Exosuit for both Walking and Running

"Odejmowana" waga zależy od aktywności – dla biegu różnica wynosi nieco ponad 5, a dla chodu – ponad 7 kilogramów. Choć wydaje się to stosunkowo niewielką wartością, w przypadku większych dystansów może oznaczać bardzo istotne różnice.

Wynalazek otwiera przy okazji nowe drogi w rehabilitacji i wspomaganiu ruchu osób, które z różnych powodów mają z nim problemy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.