Ekologiczne zmywarki kuchenne, czyli jak obniżyć rachunki

Strona głównaEkologiczne zmywarki kuchenne, czyli jak obniżyć rachunki
29.08.2017 02:36
Niskie zużycie wody i energii - to dwie bardzo ważne cechy dobrej zmywarki
Niskie zużycie wody i energii - to dwie bardzo ważne cechy dobrej zmywarki
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/HighwaystarzPhotography
Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć

Niskie zużycie wody i energii - to dwie bardzo ważne cechy dobrej zmywarki. Mimo że ceny ekologicznych zmywarek mogą być nieco wyższe niż zwykłych sprzętów AGD, to koszty zwrócą wam się bardzo szybko. Sprawdźcie, które produkty warto kupić, żeby obniżyć rachunki za wodę i prąd.

bESEynDp

Jeśli szukacie ekologicznej i, co za tym idzie, ekonomicznej zmywarki kuchennej, to mamy dla was dobrą wiadomość: macie szeroki wybór. Zarówno zmywarki do zabudowy, jak i wolnostojące czy kompaktowe sprzęty mogą charakteryzować się jednocześnie wysoką klasą energetyczną oraz niskim zużyciem wody. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym rodzajom ekologicznych zmywarek.

Ekologiczne zmywarki kuchenne do zabudowy

Mimo że sprzęty AGD mają coraz bardziej atrakcyjny design, a smutna biała obudowa została w w wielu z nich zastąpiona nowoczesnym kolorem inox, to sporo osób nadal woli ich nie eksponować i szuka modeli do zabudowy. W związku z tym zmywarki do zabudowy są już co najmniej tak samo powszechne jak urządzenia wolnostojące. Dlatego nawet jeśli szukacie zmywarki do zabudowy o konkretnej charakterystyce, np. zmywarki ekologicznej, to bez problemu powinniście ją znaleźć.

Nam się ta sztuka udała. Trafiliśmy na zmywarkę do zabudowy, która gwarantuje niskie zużycie prądu oraz wody:

bESEynDr

Mimo że w sklepach dominują modele ekologicznych zmywarek klasy A++, to przy odrobinie szczęścia możecie też znaleźć zmywarkę do zabudowy najwyższej klasy A+++. Klasa energetyczna w przypadku zmywarek, jak również innych urządzeń elektrycznych, to jeden z najważniejszych parametrów, którym warto się kierować, jeśli ekologia i niskie koszty eksploatacji mają dla was znaczenie. Ekologiczna zmywarka klasy A+++ jest w stanie obniżyć koszty zużycia prądu nawet o ponad 50 procent w porównaniu do sprzętu najniższej klasy D.

Nie chcecie przepłacać za prąd? W takim razie zerknijcie na tę wydajną zmywarkę:

Ekologiczne zmywarki kuchenne wolnostojące

Jeśli nie przeszkadza wam surowy wygląd urządzeń AGD, z pewnością zainteresują was wolnostojące zmywarki kuchenne, które również mogą być bardzo "eko". Wśród wolnostojących zmywarek do kuchni, podobnie jak w przypadku urządzeń do zabudowy, dominują sprzęty klasy energetycznej A++, co jest wystarczającym parametrem, by uznać je za ekologiczne.

Spośród wolnostojących zmywarek kuchennych klasy A++ spokojnie możemy wam polecić ten model:

bESEynDx

Musicie jednak pamiętać, że zużycie prądu w zmywarkach zależy w dużej mierze od wybranego programu (z reguły, choć nie zawsze, im dłuższy jest dany program, tym więcej energii pochłonie zmywarka). Na szczęście producenci wielu zmywarek kuchennych pomyśleli, jak uczynić swoje urządzenia bardziej przyjaznymi środowisku, i wprowadzili do nich program ekologiczny. Program ekologiczny w zmywarkach kuchennych nie zawsze trwa najkrócej, ale charakteryzuje się świetnym stosunkiem poboru mocy oraz wody do czasu i efektów pracy urządzenia.

Szukacie naprawdę ekologicznej zmywarki kuchennej? Ta was zachwyci:

Przy wyborze ekologicznej zmywarki do naczyń koniecznie kierujcie się zużyciem wody. W zmywarkach kuchennych producenci podają zwykle jeden z dwóch parametrów (rzadziej oba): roczne zużycie wody lub zużycie wody na cykl. Ponieważ roczne zużycie wody jest trudne do oszacowania i zależy od wielu zmiennych czynników, lepiej sugerować się zużyciem wody na cykl. Najbardziej ekologiczne zmywarki kuchenne są w stanie zużyć raptem 6-7 l wody podczas jednego cyklu.

Ekologiczne zmywarki kuchenne kompaktowe

W sklepach znajdziecie też kompaktowe zmywarki kuchenne, które mogą łączyć niewielkie rozmiary z ekologicznym charakterem. Jeśli chcecie kupić taki sprzęt, będziecie mieć jednak znacznie mniejszy wybór niż w przypadku zmywarek wolnostojących czy do zabudowy.

bESEynDy

Kompaktowe zmywarki kuchenne najczęściej charakteryzują się klasą energetyczną A+, czyli nieco niższą niż najbardziej typowe modele innych rodzajów zmywarek. Jednak bez obaw – taka zmywarka kuchenna również jest ekologiczna i spowoduje, że wasze rachunki za prąd nie będą horrendalnie wysokie. Poza tym dzięki małej zmywarce kuchennej zaoszczędzicie na wodzie. Powód? Najlepsze kompaktowe zmywarki do naczyń zużywają tylko 6,5 l wody w przeliczeniu na jeden cykl.

Chcecie kupić niedużą, ekologiczną zmywarkę do kuchni? Właśnie taki jest ten model:

Zobacz także:

Udostępnij:
bESEynDB
Komentarze (2)
bESEynEn