Ekstremalny śmigus-dyngus. Super Soaker - pistolet na wodę zbudowany przez inżyniera NASA
05.04.2021 09:54, aktual.: 09.03.2022 10:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pistolet na wodę może wydawać się prostą zabawką. Nic bardziej mylnego! Obok prymitywnych sikawek istnieje bowiem cudo inżynierii, zbudowane przez fachowca z NASA. Choć Lonnie Johnson pracował nad misjami kosmicznymi, fortunę przyniosło mu wynalezienie skutecznego pistoletu na wodę.
Nie sposób wymienić wszystkie wynalazki, które zawdzięczamy misjom kosmicznym. Folia NRC, liofilizowana żywność, sztuczna komora serca czy wydajne narzędzia bezprzewodowe to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wśród tych nieco mniej znanych, a z pewnością mniej kojarzonych z podbojem kosmosu, warto wymienić coś nietypowego – pistolet na wodę o nazwie Super Soaker. To dzieło inżyniera NASA, Lonniego Johnsona.
W latach 80. Lonnie nie narzekał na brak zajęć. Pracował nad nuklearnym źródłem energii dla misji Galileo, wykonywał różne zadania dla sektora zbrojeniowego, a także uczestniczył w pracach nad bombowcem, wykonanym w technologii stealth.
Wszystko to brzmi bardzo ambitnie i odpowiedzialnie, jednak sławę i fortunę Lonnie zdobył dzięki zupełnie innemu wynalazkowi. Był to… pistolet na wodę, którego pomysł przyszedł inżynierowi do głowy podczas prac nad domową instalacją grzewczą, wykorzystującą pompę ciepła. Na czym polegał przełom?
Pistolet na wodę z pneumatycznym tłokiem
Chodzi o fakt, że tradycyjne pistolety na wodę działają zazwyczaj na zasadzie prostej pompki – naciśnięcie spustu napędza jakiś tłok, który wyrzuca odrobinę wody. W praktyce jest to rozwiązanie nieskomplikowane i tanie, ale zapewniające niewielki zasięg, siłę i powtarzalność wodnych strzałów.
Lonnie zniwelował wszystkie te niedogodności: wpadł na pomysł, aby wyrzucać wodę siłą sprężonego wcześniej powietrza. Co więcej, prototyp, zbudowany z dwulitrowej butelki po napoju, rury PVC, kilku uszczelek i elementów z pleksiglasu dowiódł swojej skuteczności.
Super Soaker - ikoniczny pistolet na wodę
Po nawiązaniu współpracy z producentami zabawek Lonnie wprowadził w 1991 roku swój pistolet na rynek – początkowo pod nazwą Power Drencher. Prawdziwy sukces – już po opatentowaniu rozwiązania przez wynalazcę – przyniosła jednak dopiero współpraca z Hasbro, sprzedającym nowatorski pistolet na wodę pod nazwą Super Soaker. Ten doczekał się z czasem niezliczonych wersji.
To właśnie Super Soaker uczynił Lonniego milionerem. Choć nie obyło się bez procesu, wynalazca zainkasował od Hasbro za swój pomysł imponujące 73 mln dolarów, dzięki którym rozwinął firmę Johnson Research & Development Co.