Kosmiczne technologie w codziennym życiu. Wynalazki, których używamy na co dzień
Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Z jakich kosmicznych technologii korzystamy na co dzień?
LASIK
Metoda laserowej korekcji wad wzroku przyniosła prawdziwą rewolucję, ograniczając populację okularników. Zabiegi na oczach, wykonywane laserem, są z reguły mało inwazyjne i bezbolesne, a rekonwalescencja szybka i zazwyczaj bezproblemowa.
Choć dziś jest powszechnie kojarzona z medycyną, technologia ta powstała na potrzeby precyzyjnego dokowania statków kosmicznych i systemów kierowania ogniem.
Spiralock
Wynalazek o tej nazwie to specjalny rodzaj gwintowanego połączenia. NASA potrzebowała wynalazku, który pozwalałby na łatwe skręcanie elementów, a zarazem był odporny na wstrząsy i wibracje, towarzyszące np. startom rakiet.
Wśród wielu zastosowań takiego połączenia znalazło się również takie, które docenią gracze w golfa - spiralock jest wykorzystywany przy skręcaniu kijów golfowych.
Powłoka Flash Mirror
Rozwiązanie o tej nazwie powstało z myślą o kosmicznych obiektywach i teleskopach. Lustrzana, odporna na zarysowania powłoka chroni soczewkę, a zarazem ogranicza ilość wpadającego przez nią światła, a także promieni UV.
Na Ziemi znalazło to zastosowanie m.in. w okularach przeciwsłonecznych.
Mleko modyfikowane
Dzięki badaniom, prowadzonym z myślą o zasiedleniu Marsa, naukowcy z NASA odkryli naturalne źródła kwasu tłuszczowego omega-3. Kwas ten jest obecny także w mleku matek.
Dzięki wynalazkowi NASA omega-3 zaczął być dodawany również do sztucznego mleka dla niemowląt, pomagając w ich prawidłowym rozwoju.
System ratowniczy Cospas-Sarsat
To międzynarodowy, satelitarny system ratowniczy, dostarczający różnym służbom wiarygodnych informacji o położeniu ludzi, znajdujących się w niebezpieczeństwie.
Jego początki sięgają niezależnych systemów, tworzonych najpierw w Związku Radzieckim, a później również na Zachodzie, których celem było lokalizowanie powracających na Ziemię astronautów.
Pianka poliuretanowa
Elastyczna i miękka pianka znajduje się dzisiaj w powszechnym użyciu - znajdziemy ją w materacach, meblach czy samochodach.
Powstała na potrzeby testów przed misjami kosmicznymi - jej zadaniem było zmniejszenie wibracji i wstrząsów, oddziałujących na pilotów testowych.
Bezprzewodowy odkurzacz
Narzędzia z zasilaniem akumulatorowym istniały od dawna, jednak to właśnie na potrzeby programu Apollo NASA - we współpracy z firmą Black&Decker - opracowała rozwiązania, zapewniające wydajną pracę bezprzewodowych narzędzi.
W codziennym życiu znajdziemy je m.in. w odkurzaczu bezprzewodowym.
Folia NRC
Obowiązkowy element dzisiejszych apteczek, czyli tzw. koc termiczny, również powstał dzięki NASA. Rozwiązanie w postaci metalizowanej folii polipropylenowej było odpowiedzią na potrzebę stworzenia folii termoizolacyjnej.
Bardzo cienka i lekka powłoka jest w stanie odbić ponad 80 proc. promieniowania podczerwonego.
Liofilizacja
Metoda utrwalania żywności, polegająca na suszeniu zamrożonych produktów, została po raz pierwszy zastosowana na potrzeby wojska podczas drugiej wojny światowej.
Z myślą o lotach kosmicznych udoskonalono ją, otrzymując bardzo lekkie, trwałe, a zarazem wartościowe racje żywnościowe, do których wystarczy dodać wody. Dzisiaj żywność tego typu jest wykorzystywana szeroko na rynku cywilnym.