Kosmiczne technologie w codziennym życiu. Wynalazki, których używamy na co dzień

Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Z jakich kosmicznych technologii korzystamy na co dzień?

Wiele otaczających nas technologii zawdzięczamy eksploracji Kosmosu
Wiele otaczających nas technologii zawdzięczamy eksploracji Kosmosu
Źródło zdjęć: © NASA/ Bake in Space GmbH
Łukasz Michalik

20.07.2019 | aktual.: 09.03.2022 10:28

LASIK

Laserowa korekta wad wzroku wiele zawdzięcza NASA
Laserowa korekta wad wzroku wiele zawdzięcza NASA

Metoda laserowej korekcji wad wzroku przyniosła prawdziwą rewolucję, ograniczając populację okularników. Zabiegi na oczach, wykonywane laserem, są z reguły mało inwazyjne i bezbolesne, a rekonwalescencja szybka i zazwyczaj bezproblemowa.

Choć dziś jest powszechnie kojarzona z medycyną, technologia ta powstała na potrzeby precyzyjnego dokowania statków kosmicznych i systemów kierowania ogniem.

Spiralock

Spiralock to innowacyjny rodzaj połączeń
Spiralock to innowacyjny rodzaj połączeń

Wynalazek o tej nazwie to specjalny rodzaj gwintowanego połączenia. NASA potrzebowała wynalazku, który pozwalałby na łatwe skręcanie elementów, a zarazem był odporny na wstrząsy i wibracje, towarzyszące np. startom rakiet.

Wśród wielu zastosowań takiego połączenia znalazło się również takie, które docenią gracze w golfa - spiralock jest wykorzystywany przy skręcaniu kijów golfowych.

Powłoka Flash Mirror

Kosmiczne technologie znajdziemy też w okularach przeciwsłonecznych
Kosmiczne technologie znajdziemy też w okularach przeciwsłonecznych

Rozwiązanie o tej nazwie powstało z myślą o kosmicznych obiektywach i teleskopach. Lustrzana, odporna na zarysowania powłoka chroni soczewkę, a zarazem ogranicza ilość wpadającego przez nią światła, a także promieni UV.

Na Ziemi znalazło to zastosowanie m.in. w okularach przeciwsłonecznych.

Mleko modyfikowane

Badania nad omega-3 pozwoliły stworzyć lepsze mleko dla dzieci
Badania nad omega-3 pozwoliły stworzyć lepsze mleko dla dzieci

Dzięki badaniom, prowadzonym z myślą o zasiedleniu Marsa, naukowcy z NASA odkryli naturalne źródła kwasu tłuszczowego omega-3. Kwas ten jest obecny także w mleku matek.

Dzięki wynalazkowi NASA omega-3 zaczął być dodawany również do sztucznego mleka dla niemowląt, pomagając w ich prawidłowym rozwoju.

System ratowniczy Cospas-Sarsat

Dzięki eksploracji Kosmosu rozwinęliśmy nowoczesne systemy ratownicze
Dzięki eksploracji Kosmosu rozwinęliśmy nowoczesne systemy ratownicze

To międzynarodowy, satelitarny system ratowniczy, dostarczający różnym służbom wiarygodnych informacji o położeniu ludzi, znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Jego początki sięgają niezależnych systemów, tworzonych najpierw w Związku Radzieckim, a później również na Zachodzie, których celem było lokalizowanie powracających na Ziemię astronautów.

Pianka poliuretanowa

Pianka miała początkowo chronić pilotów testowych
Pianka miała początkowo chronić pilotów testowych

Elastyczna i miękka pianka znajduje się dzisiaj w powszechnym użyciu - znajdziemy ją w materacach, meblach czy samochodach.

Powstała na potrzeby testów przed misjami kosmicznymi - jej zadaniem było zmniejszenie wibracji i wstrząsów, oddziałujących na pilotów testowych.

Bezprzewodowy odkurzacz

Bezprzewodowe narzędzia rozwinięto z myślą o udziale w programie Apollo
Bezprzewodowe narzędzia rozwinięto z myślą o udziale w programie Apollo

Narzędzia z zasilaniem akumulatorowym istniały od dawna, jednak to właśnie na potrzeby programu Apollo NASA - we współpracy z firmą Black&Decker - opracowała rozwiązania, zapewniające wydajną pracę bezprzewodowych narzędzi.

W codziennym życiu znajdziemy je m.in. w odkurzaczu bezprzewodowym.

Folia NRC

Folia NRC to lekka i skuteczna izolacja termiczna
Folia NRC to lekka i skuteczna izolacja termiczna

Obowiązkowy element dzisiejszych apteczek, czyli tzw. koc termiczny, również powstał dzięki NASA. Rozwiązanie w postaci metalizowanej folii polipropylenowej było odpowiedzią na potrzebę stworzenia folii termoizolacyjnej.

Bardzo cienka i lekka powłoka jest w stanie odbić ponad 80 proc. promieniowania podczerwonego.

Liofilizacja

Dzięki liofilizacji żywność jest lekka i trwała
Dzięki liofilizacji żywność jest lekka i trwała

Metoda utrwalania żywności, polegająca na suszeniu zamrożonych produktów, została po raz pierwszy zastosowana na potrzeby wojska podczas drugiej wojny światowej.

Z myślą o lotach kosmicznych udoskonalono ją, otrzymując bardzo lekkie, trwałe, a zarazem wartościowe racje żywnościowe, do których wystarczy dodać wody. Dzisiaj żywność tego typu jest wykorzystywana szeroko na rynku cywilnym.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.