Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru

Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru
Jarosław Balcerzak

25.03.2017 14:36, aktual.: 10.03.2022 08:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekologiczna inicjatywa Epsona jest coraz bliższa realizacji. Recyklingu papieru ma dokonać pojedyncze stacjonarne urządzenie, do pracy wymagające jedynie prądu i niewielkiej ilości wody. Z jaką wydajnością ma działać?

Reakcja na szkodliwy i kosztowny odzysk

Przetwarzaniu zużytego papieru daleko obecnie do ideału: po opuszczeniu niszczarek trafia on wprost do śmieci lub zakładów recyklingu, a jego transport niepotrzebnie generuje szkodliwy dwutlenek węgla. Nie brakuje także sytuacji, w których ilość surowca przekracza możliwości produkcyjne zakładu, co dodatkowo powiększa ilość składowanych śmieci.

Swoją odpowiedź na znany problem Epson przedstawił podczas targów CeBIT, zakończonych w piątek w Hanowerze. Jest nią pierwszy na świecie, kompaktowy i kompletny system przetwarzania zużytego papieru na nowy. Cały proces przebiega przy zastosowaniu minimalnej ilości wody, a jego wydajność ma przynieść wymierne korzyści firmom i środowisku naturalnemu.

Obraz

Nawet 500 kartek w 36 minut

Zużyty papier jest w urządzeniu Epsona rozkładany, włókna wiązane ponownie i wybielane bądź barwione, a następnie poddane formowaniu pod ciśnieniem. Można w ten sposób uzyskać papier o różnej grubości, rodzaju i rozmiarach – od biurowego po wizytówki. To pierwszy na świecie system oferujący takie możliwości w tzw. suchym procesie recyklingu papieru.

Wydajność urządzenia robi wrażenie: cały cykl przetwarzania ma trwać poniżej 3 minut, a ilość możliwych do uzyskania arkuszy papieru wyniesie 14 kartek A4 na minutę i do 6720 dziennie. Kilkanaście ryz papieru na dobę bez wątpienia pokryłoby więc zapotrzebowanie niejednej instytucji. Niestety nie ujawniono jeszcze jakie jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jakość papieru wytwarzanego przez PaperLab prezentowana podczas targów CeBIT 2017.
Jakość papieru wytwarzanego przez PaperLab prezentowana podczas targów CeBIT 2017.

Ambitne plany proekologicznego rozwoju

System PaperLab jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony w Japonii, a jesienią 2018 roku trafi do Europy. Jego ekspansja docelowo ma jednak wykroczyć poza największe i najzamożniejsze instytucje, obejmując także fabryki, niewielkie biura a nawet domy. To jednak proces obliczony na długie lata redukcji kosztów eksploatacji.

Nie jest to jedyna z ekologicznych inicjatyw Epsona. Na odbywających się w Niemczech targach marka podzieliła się również swoim długoterminowym planem rozwoju „Wizja Ekologiczna 2050”. Zakłada on redukcję emisji dwutlenku węgla o 90% w urządzeniach tej marki w ciągu kolejnych 33 lat. W przyszłości możemy się więc spodziewać kolejnych interesujących innowacji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania