Epson Moverio: okulary do rozszerzonej rzeczywistości jeszcze w tym roku

Na trwających od 20 września targach Photokina Epson zaprezentował dwa modele swoich okularów AR. Sprzęt zapowiada się bardzo ciekawie, a premiera nastąpi wkrótce. Co potrafią te futurystyczne gadżety?

Epson Moverio: okulary do rozszerzonej rzeczywistości jeszcze w tym roku
Jarosław Balcerzak

Drugie życie okularów do AR

Myśląc o okularach do rozszerzonej rzeczywistości mamy zazwyczaj na myśli Google Glass i ciężko się temu dziwić. Ogromna machina marketingowa zadbała, aby usłyszeli o nich wszyscy. Tymczasem nad swoimi okularami pracował także Epson, już w roku 2011 wydając pierwszy model, BT-100.

Od tego czasu był on systematycznie ulepszany, a w toku rozwoju dołączył do niego także model przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Oba zostały zaprezentowane na targach Photokina 2016, a ich możliwościom zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej.

Epson Moverio BT-300
Epson Moverio BT-300

Lekkie konsumenckie lub wzmocnione przemysłowe

Model kierowany do odbiorców indywidualnych, czyli BT-300, to już 3. generacja Epsona. To najlżejsze na świecie inteligentne okulary z matrycami OLED. Wyposażono je w skierowaną przed użytkownika kamerę 5 MPix oraz dwa ekrany o rozdzielczości 1280 × 720. Systemem operacyjnym jest Android w wersji 5.1.

Wśród wielu innych zastosowań, okulary BT-300 na mocy umowy z firmą DJI będą w stanie wspomóc w pilotażu właścicieli dronów tej marki. Dzięki sensorom śledzącym ruch umożliwią im podgląd bieżącego obrazu z umieszczonej w dronie kamery w 360°. Obecnie trwa ich przedsprzedaż w cenie 799.99 dol, a pierwsze sztuki trafią do nabywców jeszcze w tym roku.

Epson Moverio BT-2000
Epson Moverio BT-2000

Drugim zaprezentowanym na targach modelem są BT-2000, czyli okulary o wzmocnionej odporności, jak również wodo- i pyłoodporne. Wyposażono je w dwie kamery, łatwo wymienialną baterię, dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth i BLE, a także zaimplementowano obsługę gestami, zdolność śledzenia ruchu, głębi i mapowania w 3D.

Ich przeznaczeniem mają być prace serwisowe w trudnych środowiskach, asysta, szkolenia i wiele innych. Dzięki możliwości obsługi bez użycia rąk mają świetnie sprawdzić się wszędzie tam, gdzie konieczna jest zdalna pomoc w zakresie udostępnienia dokumentacji urządzeń czy wsparcia technicznego. Okulary mają odpowiednio wyższą cenę 2999 dol.

Epson Moverio BT-2000
Epson Moverio BT-2000

Niejednoznaczna przyszłość inicjatywy

Potencjał okularów Epsona jest trudny do przecenienia ale czy skutecznie uda się go na wszystkich rynkach przekuć w rynkową popularność? Z pewnością pomogą w tym już podpisane umowy: nie tylko z DJI, ale i odbiorcami technologii przemysłowych.

Kluczowy będzie także systematyczny rozwój dedykowanej bazy aplikacji, bo mimo wykorzystywania systemu Android, okulary Moverio mają własny, oddzielny zakres aplikacji. Już dziś jest on jednak spory, a inicjatywa Epsona powoli nabiera rozpędu.

Najtrudniejsze pytanie brzmi: na ile współczesny użytkownik jest rzeczywistością rozszerzoną w takiej formie zainteresowany. To nie o przyszłość BT-2000 w firmach Epson powinien się martwić w szczególności - niepewnym rynkiem jest konsumencki, dla BT-300. Ten sam, który zafascynowany Oculusem i Vive może uznać VR za ciekawszy od AR, a okulary uznać wyłącznie za akcesorium do drona.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.