Farmy fotowoltaiczne na pustyni. Chiny mają ambitny plan
Chiny chcą budować farmy fotowoltaiczne na pustyni Gobi. Rozpoczął się drugi etap inwestycji w odnawialne źródła energii w tym rejonie. Wyznaczono już datę złożenia projektów.
Chiny chcą budować farmy fotowoltaiczne na pustyni Gobi. Do 15 grudnia prowincje mają zgłosić listę projektów drugiego etapu procesu budowy instalacji fotowoltaicznych w tym regionie. Zgodnie z informacjami Bloomberga, proces budowy farm fotowoltaicznych ma ruszyć już w 2022 roku, a znaczna większość z nich ma zostać ukończona w roku 2023. Tylko niektóre będą mogły być budowane do 2024.
Pierwszy etap inwestycji w fotowoltaikę na pustyni ogłoszono w październiku. Wówczas zaplanowano farmy o łącznej mocy 100 gigawatów. Simon Lee, analityk Morgan Stanley, twierdzi, że drugim etapem objęte zostaną projekty o większej mocy.
Zgodnie z wytycznymi, każda z zaplanowanych farm fotowoltaicznych musi mieć moc co najmniej 1 gigawata, czyli 1000 megawatów. Liczba ta robi wrażenie, jeśli weźmie się pod uwagę, że największa farma fotowoltaiczna w Europie znajduje się w Hiszpanii i ma moc "zaledwie" 500 megawatów.
Jak widać, Chiny chcą w dużym stopniu wykorzystać ogrom powierzchni, którą dysponują na pustyni Gobi. Region ten nie może zostać zurbanizowany, więc farmy fotowoltaiczne mogą być jednym z najlepszych sposobów na jego gospodarcze wykorzystanie.