Przezroczyste panele fotowoltaiczne. Litwini już je mają
Litewska firma oferuje przezroczyste panele fotowoltaiczne. Tego typu rozwiązania znajdą zastosowanie tam, gdzie instalacja fotowoltaiczna ma być zintegrowana z budynkiem. Może być to też dobre rozwiązanie z zakresu agrofotowoltaiki.
Przezroczyste panele fotowoltaiczne to często tylko ciekawostka dla przeciętnego zjadacza chleba, lecz dla wielu przedsiębiorstw to produkt naprawdę pożądany. W przypadku dużych przeszklonych powierzchni, na przykład w centrach handlowych, tego typu technologia pozwala zapewnić odpowiedni dostęp światła oraz produkować prąd.
Podobnie rzecz ma się w przypadku stosowania fotowoltaiki w rolnictwie. Zapewnienie częściowej transparentności pozwala na doprowadzenie odpowiednio dużej ilości światła do roślin, przy jednoczesnej ochronie ich przed palącym słońcem w miesiącach letnich. Dlatego rozwiązania litewskiego przedsiębiorstwa Solitek są doceniane od kilku lat.
Dziennikarze serwisu Gram w Zielone informują, że pierwsze realizacje przy wykorzystaniu częściowo transparentnych paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych na Litwie powstawały już w 2015 roku w Malezji. Już tamta instalacja pozwoliła na oszacowanie zysków związanych ze stosowaniem zadaszenia nad uprawami w gorącym i suchym klimacie. Takie rozwiązanie ogranicza zużycie wody o 66 proc., a sama uprawa staje się 2-3 razy wydajniejsza.
Najnowszy moduł fotowoltaiczny wprowadzony przez firmę oznaczony jest jako M40. Jego moc wynosi 235 W, a przy tym jest o 40 proc. bardziej transparentny od swoich poprzedników. Jego sprawność to 12,6 procent, a wymiary to 1,77 x 1,04 x 0,007 m.
Zdaniem twórców modułów, są one całkiem wydajne. Twierdzą oni, że zajmując taką samą powierzchnię, co klasyczne panele fotowoltaiczne, wyprodukują one maksymalnie o połowę mniej prądu, niż standardowa instalacja.