Fotowoltaika obowiązkiem? Chce tego pięć krajów Unii

Fotowoltaika zyskuje popularność nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna to ulga dla portfela, ale obecnie inwestycja w panele to tylko dobra wola inwestora. Niektórzy chcą, by fotowoltaika była obowiązkowa.

Fotowoltaika na dachu
Fotowoltaika na dachu
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Fotowoltaika dachowa wydaje się być dobrym narzędziem, które może przyczynić się wyraźnie do ograniczenia emisji związanej z produkcją energii elektrycznej. Patrząc przez pryzmat Polski, widać, że obywatele chętnie korzystają z możliwości produkowania prądu, o czym świadczy fakt, że mamy już ponad milion prosumentów. Niektórzy chcą jednak iść krok dalej.

Pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej podpisali się przedstawiciele Litwy, Hiszpanii, Belgii, Austrii i Luksemburga. Chcą oni, by do 2030 roku osiągnąć moc zainstalowaną w fotowoltaice na poziomie 1 TW. Ich zdaniem można to osiągnąć między innymi przez zbudowanie 70 milionów dachowych instalacji.

W przesłanym liście można przeczytać, że instalacje fotowoltaiczne powinny być normą w przypadku budynków nowych oraz tych, które przeszły gruntową renowację. Dodano też, że "każdy panel słoneczny natychmiastowo i bezpośrednio zmniejsza naszą zależność energetyczną od Rosji".

Ponadto przedstawiciele wspomnianych państw chcą, by fotowoltaika była obowiązkowym wyposażeniem budynków użyteczności publicznej, supermarketów, budynków z dachami płaskimi, a także obiektów przemysłowych i terenów poprzemysłowych. O szczegółach miałyby decydować państwa członkowskie.

Pomysł rozwoju fotowoltaiki z pewnością mógłby przynieść korzyści, szczególnie w sektorze biznesowym, gdzie łatwiej o zwiększoną autokonsumpcję w środku dnia. W przypadku Polski pojawiają się jednak pytania o sensowność takiego rozwiązania w obliczu występujących w poszczególnych rejonach problemach z przeciążeniem sieci elektroenergetycznej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.