Fotowoltaika obowiązkiem? Chce tego pięć krajów Unii

Fotowoltaika obowiązkiem? Chce tego pięć krajów Unii

Fotowoltaika na dachu
Fotowoltaika na dachu
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
11.05.2022 13:29

Fotowoltaika zyskuje popularność nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna to ulga dla portfela, ale obecnie inwestycja w panele to tylko dobra wola inwestora. Niektórzy chcą, by fotowoltaika była obowiązkowa.

Fotowoltaika dachowa wydaje się być dobrym narzędziem, które może przyczynić się wyraźnie do ograniczenia emisji związanej z produkcją energii elektrycznej. Patrząc przez pryzmat Polski, widać, że obywatele chętnie korzystają z możliwości produkowania prądu, o czym świadczy fakt, że mamy już ponad milion prosumentów. Niektórzy chcą jednak iść krok dalej.

Pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej podpisali się przedstawiciele Litwy, Hiszpanii, Belgii, Austrii i Luksemburga. Chcą oni, by do 2030 roku osiągnąć moc zainstalowaną w fotowoltaice na poziomie 1 TW. Ich zdaniem można to osiągnąć między innymi przez zbudowanie 70 milionów dachowych instalacji.

W przesłanym liście można przeczytać, że instalacje fotowoltaiczne powinny być normą w przypadku budynków nowych oraz tych, które przeszły gruntową renowację. Dodano też, że "każdy panel słoneczny natychmiastowo i bezpośrednio zmniejsza naszą zależność energetyczną od Rosji".

Ponadto przedstawiciele wspomnianych państw chcą, by fotowoltaika była obowiązkowym wyposażeniem budynków użyteczności publicznej, supermarketów, budynków z dachami płaskimi, a także obiektów przemysłowych i terenów poprzemysłowych. O szczegółach miałyby decydować państwa członkowskie.

Pomysł rozwoju fotowoltaiki z pewnością mógłby przynieść korzyści, szczególnie w sektorze biznesowym, gdzie łatwiej o zwiększoną autokonsumpcję w środku dnia. W przypadku Polski pojawiają się jednak pytania o sensowność takiego rozwiązania w obliczu występujących w poszczególnych rejonach problemach z przeciążeniem sieci elektroenergetycznej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)