Fotowoltaika przy drodze. Technologia działa już w Szwajcarii

Ściana fotowoltaiczna. Fotowoltaika przy drodze
Ściana fotowoltaiczna. Fotowoltaika przy drodze
Źródło zdjęć: © K2

25.06.2024 10:34, aktual.: 25.06.2024 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Szwajcarii zainstalowano nową farmę fotowoltaiczną przy jednej z dróg, gdzie moduły zamontowano na ścianie oporowej. Autorem tego przedsięwzięcia są firmy K2 Systems oraz Solarmotion, które znalazły sposób na efektywne wykorzystanie już istniejących powierzchni do produkcji energii.

Głównym problemem związanym z instalacjami fotowoltaicznymi jest zajmowana przez nie przestrzeń. Dlatego coraz popularniejsze stają się instalacje prosumenckie na dachach domów oraz BIPV — fotowoltaika zintegrowana z budynkami. Przykładem takiej innowacyjnej metody jest instalacja na ścianie oporowej przy jednej z dróg w Szwajcarii.

Szwajcaria uruchomiła przydrożną fotowoltaikę

Konsorcjum firm niemieckiej K2 Systems i szwajcarskiej Solarmotion stworzyło system fotowoltaiczny na ścianie oporowej w gminie Teufen, w kantonie Appenzell Ausserhoden. Na powierzchni o nachyleniu 75 stopni zamontowano łącznie 756 modułów fotowoltaicznych, które generują około 325 kW mocy.

Dalsza część artykułu poniżej wideo

K2 Systems poinformowało, że wykorzystano do tego celu szynę montażową K2 BasicRail oraz kołki śrubowe HUS dostarczone przez firmę Hilti.

Wyzwanie polegało na montażu instalacji w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności ściany oporowej. Ze względu na konieczność ograniczenia głębokości zakotwienia do 90 mm, zastosowano technikę klejenia do powierzchni.

Oficjalne uruchomienie farmy przewidziane jest na grudzień, a jej wydajność ma być szczególnie wysoka w okresie zimowym. Prognozowane roczne zyski energetyczne to około 230 tysięcy kWh.

Wytworzona energia trafi do lokalnej sieci dystrybutora St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)