Fotowoltaika przy drodze. Technologia działa już w Szwajcarii
W Szwajcarii zainstalowano nową farmę fotowoltaiczną przy jednej z dróg, gdzie moduły zamontowano na ścianie oporowej. Autorem tego przedsięwzięcia są firmy K2 Systems oraz Solarmotion, które znalazły sposób na efektywne wykorzystanie już istniejących powierzchni do produkcji energii.
Głównym problemem związanym z instalacjami fotowoltaicznymi jest zajmowana przez nie przestrzeń. Dlatego coraz popularniejsze stają się instalacje prosumenckie na dachach domów oraz BIPV — fotowoltaika zintegrowana z budynkami. Przykładem takiej innowacyjnej metody jest instalacja na ścianie oporowej przy jednej z dróg w Szwajcarii.
Szwajcaria uruchomiła przydrożną fotowoltaikę
Konsorcjum firm niemieckiej K2 Systems i szwajcarskiej Solarmotion stworzyło system fotowoltaiczny na ścianie oporowej w gminie Teufen, w kantonie Appenzell Ausserhoden. Na powierzchni o nachyleniu 75 stopni zamontowano łącznie 756 modułów fotowoltaicznych, które generują około 325 kW mocy.
Dalsza część artykułu poniżej wideo
Przetestowałem OMEN MAX 16 – co oferuje najnowszy laptop dla graczy?
K2 Systems poinformowało, że wykorzystano do tego celu szynę montażową K2 BasicRail oraz kołki śrubowe HUS dostarczone przez firmę Hilti.
Wyzwanie polegało na montażu instalacji w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności ściany oporowej. Ze względu na konieczność ograniczenia głębokości zakotwienia do 90 mm, zastosowano technikę klejenia do powierzchni.
Oficjalne uruchomienie farmy przewidziane jest na grudzień, a jej wydajność ma być szczególnie wysoka w okresie zimowym. Prognozowane roczne zyski energetyczne to około 230 tysięcy kWh.
Wytworzona energia trafi do lokalnej sieci dystrybutora St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.