Fotowoltaika to początek. Europa musi zainwestować miliardy
Europę czekają duże wydatki w związku z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Z badań wynika, że do 2050 r. zainwestujemy ponad 70 miliardów euro w rozwój sieci magazynowania energii.
26.04.2023 11:13
Odnawialne źródła energii pozwalają na generowanie prądu bez emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, ale są okupione pewną wadą. Ze względu na to, że są one w stanie generować energię nieregularnie - fotowoltaika, gdy świeci Słońce, a elektrownie wiatrowe przy odpowiednio wietrznej pogodzie - konieczne jest jej magazynowanie.
Z badań Aurora Energy Research, które przytaczają dziennikarze pv-magazine wynika, że do 2030 r. w Europie powstaną magazyny energii o mocy 42 GW. Do 2050 r. ich moc ma wynieść 95 GW. Dotyczy to magazynów, które będą przyłączone do sieci na skalę użytkową, czyli większych niż 10 MW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowa magazynów energii w Europie ma pochłonąć w latach 2023-2050 ponad 70 miliardów euro. Co ciekawe, ponad 40 proc. tej kwoty zostanie wykorzystane do końca 2030 r. - czekają nas intensywne czasy, jeśli chodzi o modernizację systemu energetycznego.
W 2050 r. większość akumulatorów będą stanowiły takie, które mogą magazynować energię przez okres dłuższy niż cztery godziny. Takich urządzeń będzie wówczas ok. 61 proc., podczas gdy w 2025 r. będzie ich tylko 22 proc. Z raportu Aurora Energy Research wynika, że rynkami, które będą się najmocniej skupiać na rozwoju magazynów energii będą prawdopodobnie rynek niemiecki, brytyjski, grecki, irlandzki i włoski.
Grecja postawiła sobie za cel posiadanie magazynów energii o potencjale 6 GW do 2030 r. Włosi zaś celują w osiągnięcie wyniku na poziomie 3 GW w 2023 r. Natomiast 14 spośród 24 badanych krajów nie ma jeszcze ani strategii, ani celów dotyczących magazynowania energii. Wśród nich są np. Niemcy, gdzie następuje dynamiczny rozwój OZE.
Jak czytamy w pv-magazine, Kadri Simson komisarz do spraw energii Komisji Europejskiej twierdzi, że rola magazynowania energii często jest pomijana. Przyznaje przy tym, że jest ono "centralnym elementem budowy zdekarbonizowanego, elastycznego i opłacalnego systemu energetycznego".
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii