Fotowoltaika w Polsce. Jaka będzie jej przyszłość?
Fotowoltaika w Polsce rozwijała się do tej pory szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Na temat jej przyszłości debatuje się już od dawna. To wynik przede wszystkim zmian w systemie rozliczania się z wyprodukowanej energii.
Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował prognozę dotyczącą rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce. Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła we wrześniu 6,3 GW, co przekracza prognozowane wcześniej liczby. 70 procent mocy fotowoltaiki w Polsce pochodzi od prosumentów. Według specjalistów z IEO głównym czynnikiem napędzającym polską branżę PV jest program Mój Prąd.
Innym czynnikiem, który wpłynął na szybki rozwój polskiej fotowoltaiki, są wysokie ceny energii elektrycznej. Ludzie szybciej decydowali się na inwestycję w fotowoltaikę, by uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przyszłe lata powinny przynosić już wolniejszy rozwój instalacji PV u prosumentów. Między innymi przez zmianę systemu rozliczeń, ale nie tylko.
Innym czynnikiem, który wpłynie na ograniczenie tempa rozwoju fotowoltaiki wśród polskich prosumentów będzie po prostu nasycenie rynku. Według szacunków IEO w 2021 nowo powstałe instalacje PV u prosumentów to nawet 2 GW. W następnych latach przyrost powinien być nie większy niż 0,5 gigawata rocznie.
Rozwój fotowoltaiki w przyszłości
IEO prognozuje, że rozwój fotowoltaiki będzie następował w innych dziedzinach. Chodzi tu przede wszystkim o duże farmy fotowoltaiczne, ale nie tylko. W przyszłości dużo większe znaczenie będą mieć prosumenci biznesowi, którzy na koniec 2021 roku odpowiadają za 0,2-0,3 GW mocy zainstalowanej. Już w 2023 ich udział w rynku polskiej fotowoltaiki może wzrosnąć do 10 procent całości.