Game Mode w Windows 10 oficjalnie potwierdzony przez Microsoft

Strona głównaGame Mode w Windows 10 oficjalnie potwierdzony przez Microsoft
16.01.2017 08:36
Game Mode w Windows 10 oficjalnie potwierdzony przez Microsoft
Jarosław Balcerzak
Jarosław Balcerzak

Kluczowa dla graczy funkcja została właśnie potwierdzona. Zapewni ona jeszcze większą płynność działania gier, co docenią w szczególności posiadacze mniej wydajnych pecetów. Kiedy nastąpi jej premiera?

Popularność systemu mniejsza od zakładanej

Microsoft od samego początku tworzył i promował Windows 10 jako system szczególnie przyjazny graczom. Dobrze brzmiącemu marketingowemu hasłu nie towarzyszyły jednak znaczące zmiany, a globalna ekspansja systemu odbywa się w umiarkowanym tempie. Choć w USA czy Anglii Windows 10 jest już wersją najpopularniejszą, globalnie wciąż zajmuje drugą lokatę - za Windowsem 7.

Cennym, bo nieustannie rosnącym rynkiem jest segment gamingowy i to o niego spróbuje teraz zawalczyć gigant z Redmond. Świetną ku temu okazją jest nadciągająca aktualizacja Creators Update, w której właśnie potwierdzono implementację funkcji Game Mode. Ma ona przynieść znaczącą poprawę działania gier, uruchamianych na zaktualizowanym Windowsie.

Opcja Game Mode pojawiła się już w wersji Insider Preview 15007.
Opcja Game Mode pojawiła się już w wersji Insider Preview 15007.

Wydajność gier na pierwszym planie

Informacja pojawiła się na oficjalnym serwisie Xboxa, w którym opisano nadchodzące zmiany. „uczestnicy programu Windows Insider zobaczą pierwsze elementy wizualne Trybu Gry jeszcze w tym tygodniu, a w kolejnych wersjach także jego pełną funkcjonalność” – napisał Mike Ybarra. Zmiany faktycznie zaczęły się już pojawiać, po raz pierwszy w wersji Insider Preview 15007.

Zasada działania Game Mode sprowadza się głównie do optymalizacji pracy gier, tych klasycznych (Win32) oraz z Windows Store. Nowy tryb będzie dezaktywował niektóre funkcje systemowe, zwalniając zasoby procesora i karty graficznej na potrzeby uruchomionego tytułu. Gra pracując w ten sposób jako aplikacja priorytetowa zyska większą wydajność i płynność działania.

Beam - rozwiązanie Microsoftu dla streamujących rozgrywkę.
Beam - rozwiązanie Microsoftu dla streamujących rozgrywkę.

Premiera odległa o trzy miesiące

Nie zabraknie pomniejszych rozwiązań i funkcji, kierowanych do węższego grona graczy. Wyróżnia się wśród nich funkcja Beam, która ma umożliwić streamowanie rozgrywki w czasie rzeczywistym, w dodatku bez nadmiernego obciążania komputera. O niej obecnie wiadomo jednak najmniej.

Plany Microsoftu są ambitne ale w zasięgu możliwości korporacji, a sukces wniósłby do branży gamingowej spore zmiany. Zmieniłby wizerunek systemu pozostającego w cieniu Windowsa 7 oraz umożliwiłby satysfakcjonującą rozgrywkę posiadaczom budżetowych konfiguracji. Debiut Game Mode nastąpi razem z aktualizacją Creators Update, a więc w kwietniu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)