Gigabyte BRIX Gaming UHD: miniturowe komputery do gier ze wsparciem dla 4K

Odchudzanie komputerów do gier trwa, a swoją propozycję tym razem przedstawił Gigabyte. Jego BRIX Gaming UHD to zestaw zaskakująco wydajnych podzespołów w miniaturowej obudowie. Czym zamierzają zdobyć sympatię graczy?

Gigabyte BRIX Gaming UHD: miniturowe komputery do gier ze wsparciem dla 4K
Jarosław Balcerzak

16.09.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:21

Nanogabaryty i nowoczesne wzornictwo

Komputery do gier w obudowach o małych pojemnościach stają się coraz powszechniejsze. Gigabyte postawił więc na jednostkę bardziej w skali nano niż mikro, BRIX Gaming UHD. Nazwa sugeruje rozgrywkę w 4K, jednak chodzi wyłącznie o obsługę do czterech monitorów o tej rozdzielczości. Pojemność obudowy BRIX-a to zaledwie 2,6 litra, a wymiary wynoszą 22 × 11 × 11 cm.

Komputery zostały wykonane w eleganckim wzornictwie, gdzie większą część obudowy okrywa szczotkowane aluminium. Podświetlenie LED ograniczono do części górnej pokrywy, a wszystkie złącza znajdują się z tyłu jednostki. Nie zostały w dużym stopniu okrojone, znajdziemy tutaj: trzy USB 3.0, dwa USB 3.1 (jedno USB typu C), LAN, dwa złącza audio, HDMI oraz trzy mini DisplayPort.

Obraz

Intel, Nvidia i do czterech dysków twardych

Dwa wchodzące w skład nowej serii komputery różnią się od siebie wyłącznie zastosowanym procesorem: w modelu GB-BNi5HG4-950 jest to Intel i5-6300HQ, podczas gdy w GB-BNi7HG4-950 zainstalowano i7-6700HQ. Reszta parametrów jest identyczna, a składają się na nie karta graficzna Nvidia GeForce GTX 950 4 GB GDDR5, karta dźwiękowa, LAN oraz WiFi (ac).

Pamięć RAM oraz dyski twarde pozostają do zakupienia oddzielnie. Komputery obsługują do dwóch kości typu DDR4 2133 MHz w maksymalnym łącznym rozmiarze 32 GB. Na dyski wyznaczono dwa gniazda typu M.2 oraz dwa SATA3. Za dostarczenie energii odpowiada dołączony zewnętrzny zasilacz o mocy 180 W, a wspierane systemy operacyjne to Windows 7 (x32 / x64), 8 (x64) oraz 10 (x64).

Obraz

Udana realizacja ciekawej koncepcji

Możliwości nowych komputerów Gigabyte są naprawdę spore i umożliwiają komfortową rozgrywkę w fullHD. Cieszy fakt zastosowania pamięci RAM najnowszego typu oraz wydajnej karty graficznej, posługującej się nowoczesnymi kośćmi GDDR5. Słusznie zrezygnowano z podzespołów typowo niskonapięciowych, dzięki czemu BRIXy dysponują naprawdę dużą wydajnością.

Na korzyść działa także obsługa do czterech monitorów UHD i trafna decyzja o ulokowaniu wszystkich złącz z tyłu obudowy zamiast na kilku ściankach. Wadą nowych komputerów jest z kolei konieczność zredukowania detali (lub rozdzielczości) w grach najbardziej wymagających, a także rozmiar i waga zasilacza, które w ewentualnym transporcie z pewnością będą odczuwalne

Bilans zysków i strat wypada więc dla nowych BRIX-ów znacząco na korzyść, a taki typ urządzeń może bez problemu znaleźć spore grono miłośników. O ile oczywiście na przeszkodzie nie stanie zbyt wysoka cena. Ta z kolei, podobnie jak data premiery, nie została jeszcze przez Gigabyte’a ujawniona.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.