Gigantyczny robot w Japonii. Zastąpi ludzi przy niebezpiecznych zawodach

Humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe.
Humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe.
Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad Siwik

10.05.2022 07:15, aktual.: 10.05.2022 09:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońskie przedsiębiorstwo kolejowe będzie używać gigantycznego humanoidalnego robota do naprawiania linii energetycznych. Jest on sterowany przez ludzi za pomocą wirtualnej rzeczywistości.

Operator systemu transportu zbiorowego West Japan Rail Company zaprezentował gigantycznego humanoidalnego robota, któremu można "zlecić" wykonywanie prac uważanych za ryzykowne dla człowieka – donosi serwis New Atlas. Dzięki hydraulicznemu dźwigowi, który unosi jego tułów, robot może podnosić spore ciężary.

Robot ma tułów podobny do ludzkiego i parę rąk, dzięki którym może wykonywać różne zadania, takie jak czyszczenie linii energetycznych za pomocą specjalnie zaprojektowanej szczotki o wielu kątach. Nie jest to jednak tylko robot sprzątający, ale również taki, który może wykonywać zadania konserwacyjne, korzystając ze swoich przypominających zaciski rąk, które są kompatybilne z wieloma innymi narzędziami.

Na szczycie tułowia umieszczono parę kamer cyfrowych, które służą jako oczy dla człowieka obsługującego robota za pomocą zestawu do wirtualnej rzeczywistości (VR). Korzystając z funkcji śledzenia ruchu, operator kontroluje ruch kamer na robocie, podczas gdy para uchwytów pomaga mu sterować ramionami i rękami robota. Jeśli na ramiona działa siła zewnętrzna, informacja o tym jest przekazywana do pilota, który może podjąć odpowiednie działania.

Humanoidalny gigant jest wciąż prototypem, opracowanym przez firmy Nippon Singal i Human Machinery Company. Pierwszy robot tego typu zostanie w pełni wykorzystany do pracy w 2024 roku. Prawdopodobnie powstaną kolejne odłamy tych gigantycznych robotów, które pomogą wyeliminować ludzi z prac o podwyższonym ryzyku, związanych z liniami elektrycznymi i pracą na dużych wysokościach.

Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.