Gniazdko na weekendowe i świąteczne wypady za miasto
Dzisiaj kolejny niebanalny pozamiejski azyl na weekendowe wypady z pracowni architektonicznej Olson Kundig Architects. Świeże i pomysłowe spojrzenie na koncepcję wypoczynkowego domku dobrze chronionego przed przeciwnościami losu albo nieproszonymi gośćmi. Plus jedna brazylijska rocznica.
Dzisiaj kolejny niebanalny pozamiejski azyl na weekendowe wypady z pracowni architektonicznej Olson Kundig Architects. Świeże i pomysłowe spojrzenie na koncepcję wypoczynkowego domku dobrze chronionego przed przeciwnościami losu albo nieproszonymi gośćmi. Plus jedna brazylijska rocznica.
Malownicza zimowa sceneria to szczególnie o tej porze roku miły dla oka krajobraz. Wpisany jest w niego domek zaprojektowany przez Toma Kundiga, jedną z czołowych postaci zespołu projektowego w Olson Kundig Architects. Na pierwszy rzut oka nie przypomina typowego domku letniskowego. Bardziej przywodzi na myśl jakąś strażnicę, nowoczesną leśniczówkę, posterunek graniczny albo obiekt służb ratowniczych. Moim zdaniem o to chodzi w ciekawej architekturze, aby nie myśleć szablonowo, ale łamać schematy i twórczo zaskakiwać.
Na powyższym zestawieniu widać domek w dwóch konfiguracjach. Z tej perspektywy można też ocenić najbardziej charakterystyczne cechy Delta Shelter, gdyż taką właśnie nazwę nosi ten projekt. Podobnie jak w przypadku Writer’s Cabin spory nacisk położono na zabezpieczenie domku podczas nieobecności właścicieli. Bądź co bądź nazwa zobowiązuje - angielski wyraz shelter znaczy schronienie. Ruchome osłony są metalowe, a dodatkowo Delta Shelter stoi na wspornikach z tego samego materiału. Przed determinacją wandali chyba nie ma dobrego zabezpieczenia, ale już w przypadku sezonowych podtopień taka bryła budynku daje oczywiste korzyści.
3d Architectural Visualization - Delta Shelter
Osłony przesuwane w poziomie to niejedyna cecha różniąca ten projekt od Writer’s Cabin.
Drugą jest metoda ich rozsuwania. Zamiast mechanicznych urządzeń jest ręczny (ale za to odporny na awarie i tani) system korzystający z pracy ludzkich mięśni. Ten fakt oraz bardzo duża liczba schodów mogą sugerować, że Delta Shelter projektowano dla osób dbających o kondycję fizyczną.
Rama Delta Shelter jest stalowa. Domek ma powierzchnię prawie 93 m2. Trzykondygnacyjny budynek wieńczy salon i kuchnia. Powierzchnia brutto każdego z obu pięter (w polskim rozumieniu tego słowa) wynosi nieco ponad 37 m2.
Wykończenie wnętrz jest możliwie proste i współgra z letniskowym przeznaczeniem domku. Wnętrza mają być tanie również w eksploatacji, nie przytłaczać, umożliwiać wypoczynek wśród uroków przyrody. Wyposażenie jest typowe dla jadalni, sypialni, pokoju wypoczynkowego. Dodatkowo jest też miejsce na schowki na drewno do kominka, ekwipunek turystyczny, itd. Duża funkcjonalność, żadnych zbytków.
Rozkład pomieszczeń i okien oraz topograficzne zorientowanie budynku zawsze uwzględniają panujące warunki klimatyczne, w tym nasłonecznienie. Domy Olson Kundig Architects wykorzystują przede wszystkim światło słoneczne i naturalną cyrkulację powietrza w regulowaniu temperatury wnętrza. Podobne kryteria brane są pod uwagę przy wyborze materiałów budowlanych. 65% projektów Olson Kundig Architects spełnia standardy certyfikatów LEED.
Poza tym architekci tej pracowni wychodzą z założenia, że wnętrza nie powinny odwracać uwagi od piękna krajobrazu za oknem. W przypadku powyższych zdjęć są to uroki Gór Kaskadowych w stanie Waszyngton.
Na koniec okolicznościowe wydarzenie. Wczoraj, 15 grudnia, 104 lata skończył Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, szerzej znany po prostu jako Oscar Niemeyer. Ikona brazylijskiej i światowej architektury XX wieku. Poniżej jeden z najsłynniejszych projektów, w jaki był zaangażowany, czyli stolica Brazylii, nomen omen Brasília (projekt urbanistyczny Lucio Costy) - wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Jeden z wielu stołecznych budynków autorstwa Niemeyera – Palácio do Planalto - miejsce urzędowania prezydenta Brazylii, projekt z 1958 r. 200 lat Panie Niemeyer!