Tak będzie wyglądał najszybszy samolot świata. Robi wrażenie

Samolot hipersoniczny to pojazd, który może osiągać niezwykle wysokie prędkości, a model Hermeus Quarterhorse jest jednym z takich innowacyjnych projektów, mający zdolność transportu kilku osób z zawrotną szybkością.

Samolot Hermeus będzie najszybszy na świecie
Samolot Hermeus będzie najszybszy na świecie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Hermeus

12.12.2024 10:42

Hermeus, firma z Atlanty, rozwija ten nowatorski samolot, który nie tylko wyróżnia się futurystycznym wyglądem, ale także wyjątkowymi osiągami. Co możemy powiedzieć o Quarterhorse teraz? Jak wypada on na tle naddźwiękowego Boom XB-1?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaka jest prędkość najszybszego samolotu na świecie?

Samolot hipersoniczny Hermeus Quarterhorse ma być rekordowo szybki, osiągając planowaną prędkość 6000 km/h. Napędzany jest zmodyfikowanym silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney F100. Ten zaawansowany silnik łączy w sobie funkcje turboodrzutowego i strumieniowego typu screamjet, co pozwala na osiąganie wyjątkowych wyników.

W Hermeus Quarterhorse będzie mogło podróżować od 9 do 19 pasażerów. Choć nie wiadomo jeszcze, czy stanie się on godnym następcą legendarnego Concorde'a, jego niezwykłe możliwości już zwracają uwagę linii lotniczych i amerykańskiego Pentagonu. Dzięki swoim parametrom samolot ten mógłby być idealnym kandydatem na nowe Air Force One, czyli maszynę używaną przez prezydenta USA.

Kiedy rozpocznie się produkcja Hermeusa Quarterhorse'a?

Aktualnie samolot znajduje się w fazie testów, a produkcja planowana jest w przeciągu najbliższych 2–3 lat. Planowane jest wytworzenie około pięciu takich samolotów. Dodatkowo, amerykańskie wojsko rozważa adaptację podobnego napędu w samolotach przeznaczonych do transportu broni jądrowej.

Samoloty hipersoniczne - z czego wynika ich popularność?

Od momentu wycofania Concorde'a w 2003 roku, przez ponad dwie dekady, nie prowadzono intensywnych działań nad samolotami hipersonicznymi, a powodem były poważne wyzwania technologiczne i ekonomiczne. Concorde okazał się nieopłacalny przez wysokie koszty operacyjne oraz duże zużycie paliwa, co czyniło inwestycje w podobne technologie mało atrakcyjnymi. Dodatkowo, ograniczenia technologiczne takie jak zarządzanie ciepłem oraz trwałość materiałów przy ekstremalnych prędkościach, a także regulacyjne zakazy lotów nad lądem ze względu na hałas, zniechęcały do dalszego rozwoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hermeus Completes Testing of Quarterhorse Mk 0 Vehicle

Teraz jednak zainteresowanie samolotami hipersonicznymi rośnie dzięki postępom technologicznym oraz zapotrzebowaniu na szybkie podróże. Nowe technologie, jak zaawansowane symulacje komputerowe, kompozyty węglowe i wydajniejsze systemy napędowe, umożliwiają tworzenie bardziej ekonomicznych konstrukcji. Globalny wzrost gospodarczy oraz inwestycje prywatne i publiczne sprawiają, że projekty te stają się coraz bardziej opłacalne. Również zrównoważony rozwój, w tym użycie paliw zrównoważonych (SAF), wspiera ponowne zainteresowanie lotami hipersonicznymi.


samolot hipersonicznynewssamolot
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.