Idzie burza. Czy można w tym czasie używać telefonu?

Za oknem grzmi i błyska, więc dla bezpieczeństwa odkładasz telefon. Jednak czy używanie smartfona w trakcie burzy jest niebezpieczne i wiąże się z ryzykiem "przyciągnięcia" piorunów?

Telefon podczas burzy - zdjęcie ilustracyjne.
Telefon podczas burzy - zdjęcie ilustracyjne.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Pixabay
Norbert Garbarek

Według popularnego mitu sygnał komórkowy w telefonach jest niebezpieczny dla użytkownika podczas burzy. Powszechnie uważa się, że smartfony używane w trakcie tych niesprzyjających warunków mogą wpłynąć na to, gdzie uderzy piorun.

W praktyce jednak jest to mit, który obalono dzięki wielu badaniom. Eksperci nie mają wątpliwości, że używanie telefonu podczas burzy jest całkowicie bezpieczne.

Używanie telefonu podczas burzy

Australijska organizacja Australian Mobile Telecommunications Association (AMTA) wyjaśnia, że korzystanie z konwencjonalnego telefonu stacjonarnego z przewodem miedzianym w trakcie burzy warto ograniczyć. Mit związany z koniecznością odłożenia telefonu na bok w trakcie wyładowań atmosferycznych nie dotyczy jednak nowoczesnych smartfonów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Telefony komórkowe są urządzeniami o niskim poborze mocy i nie mają żadnych cech, które czyniłyby je atrakcyjnymi dla uderzeń pioruna" – uspokaja AMTA. Cytowany przez organizację John Jensenius, ekspert ds. wyładowań atmosferycznych z NOAA National Weather Service, wyjaśnia, że "ludzie są uderzani przez pioruny, ponieważ znajdują się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie".

Nie ma więc ryzyka, że używanie smartfona w trakcie burzy zwiększy ryzyko "przyciągnięcia" pioruna. Dotyczy to zarówno prowadzenia rozmów przez urządzenie, jak i jego ładowania lub zwyczajnego przeglądania sieci. AMTA podkreśla też, że podczas burzy w istocie warto mieć telefon ze sobą, aby natychmiast móc wezwać pomoc w przypadku wystąpienia zagrożenia na skutek pogody.

Na co uważać podczas burzy?

Jeśli aktywnie korzystasz z telefonu podczas burzy, zgodnie z opiniami wielu ekspertów, nie musisz obawiać się o sprowadzenie na siebie zagrożenia w postaci pioruna. Warto jednak mieć na uwadze, że opinia jakoby odłączenie elektroniki (od zasilania z gniazdka) podczas burzy było obowiązkowe, nie jest wcale pozbawiona sensu.

O ile prowadzenie rozmów telefonicznych i przeglądanie internetu podczas burzy jest bezpieczne, o tyle ładowanie smartfona (lub innych urządzeń) podczas wyładowań atmosferycznych może wiązać się z ryzykiem. Nie chodzi jednak o zwiększenie prawdopodobieństwa uderzenia pioruna, a zniszczenie sprzętu na skutek przepięcia sieci.

Podsumować należy zatem, że używanie telefonu w trakcie pogodowej zawieruchy nie stanowi zagrożenia w kontekście zwiększenia ryzyka uderzenia pioruna. Zadbaj jednak o to, aby nie podłączać elektroniki do ładowania w trakcie burzy. W takiej sytuacji ograniczysz do zera ryzyko, że błyskawica wywoła przepięcie w sieci i uszkodzi sprzęt.

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

newstelefonburza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.