IKEA ma sposób na smog. Zasłony Gunrid oczyszczą powietrze w domu

IKEA Gunrid - zasłony oczyszczające powietrze
IKEA Gunrid - zasłony oczyszczające powietrze
Łukasz Michalik

21.02.2019 11:05, aktual.: 09.03.2022 09:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zamiast skomplikowanych urządzeń IKEA postawiła na rozwiązanie, które wydaje się genialne w swojej prostocie. Czyste powietrze zapewnią nam okienne zasłony z funkcją oczyszczacza. Jak to działa?

Zasłony o nazwie Gunrid zostały pokryte specjalną, mineralną powłoką z fotokatalizatorem. Pod wpływem światła – zarówno sztucznego, jak i naturalnego – mają w niej zachodzić procesy, przypominające nieco fotosyntezę. W rezultacie zasłona rozbije i zatrzyma szkodliwe pyły, przepuszczając do wnętrza czyste powietrze, pozbawione zarówno pyłów, jak i zapachów czy formaldehydów.

Wynalazek jest rezultatem kilku lat pracy i – jak zapewnia IKEA – ma pojawić się na rynku w postaci gotowego produktu już w przyszłym roku. Nieznane pozostają na razie ceny i szczegóły, dotyczące sposobu konserwacji czy trwałości tego rozwiązania.

IKEA Gunrid - zasłony oczyszczające powietrze
IKEA Gunrid - zasłony oczyszczające powietrze

Co istotne, zasłony Gunrid to początek serii produktów, bo zastosowana w nich technologia z czasem trafi także do innych, stosowanych w domu tekstyliów.

Tekstylia są szeroko stosowane w domach, a dzięki zastosowaniu oczyszczających zasłon tworzymy przystępne cenowo i zajmujące niewiele miejsca rozwiązanie oczyszczania powietrza, dzięki któremu dom staje się piękniejszy.

Same zasłony to za mało

Co istotne, IKEA podkreśla, że domowe zasłony nie rozwiążą problemu zanieczyszczenia powietrza. To tylko jeden z elementów, który da pożądany rezultat dopiero w połączeniu z innymi działaniami, na co zwraca uwagę szefowa działu zróżnicowanego rozwoju szwedzkiego koncernu:

Poza daniem ludziom możliwości, by oddychali w domach lepszym powietrzem, mamy nadzieję, że Gunrid zwiększy świadomość w zakresie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, inspirując zmiany zachowań, które zaowocują czystym powietrzem.

Zaproponowane przez IKEA rozwiązanie wydaje się ciekawym pomysłem na walkę ze smogiem – w przeciwieństwie do stosowanych obecnie oczyszczaczy nie wymaga od nas kupowania i ustawiania w domu kolejnych urządzeń, dbając o czyste powietrze przy okazji – skoro i tak w wielu domach stosuje się zasłony, dobrze by pełniły jak najwięcej funkcji.

Zasłona GUNRID oczyszczająca domowe powietrze.

Jak walczyć ze smogiem?

Wsparciem dla domowego oczyszczania powietrza mogą być także instalacje, stanowiące element miejskiej infrastruktury, jak choćby Smog Free Tower, czyli urządzenie zasysające zanieczyszczenia z okolicy i zmieniające je w cenną biżuterię. Innym, wartym wspomnienia pomysłem są antysmogowe budynki, jak tajwański kompleks mieszkalny Tao Zhu Yin Yuan Tower, zaprojektowany tak, by dzięki roślinności zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w swojej okolicy.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rozwiązania, choć interesujące i pożyteczne, są jedynie próbą zwalczania objawów. Trwałą i skuteczną zmianę przyniosą dopiero systemowe zmiany, redukujące zanieczyszczenie powietrza w skali całych aglomeracji i państw . Wtedy żadne antysmogowe gadżety nie będą nam potrzebne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)