Ile przetrwają bloki z wielkiej płyty? Eksperci podali dokładną datę

Bloki z wielkiej płyty to nieodłączny element krajobrazu wielu polskich miast, które pamiętają jeszcze czasy PRL-u. Według danych, w kraju jest ich przeszło 60 tysięcy, a zamieszkuje je aż 12 milionów obywateli. Jaką mają przyszłość i czy jest ryzyko, że te masywne konstrukcje runą? Eksperci mają już konkretne odpowiedzi.

Do kiedy postoją bloki z wielkiej płyty?
Do kiedy postoją bloki z wielkiej płyty?
Źródło zdjęć: © Getty Images | kilhan

Początki wielkiej płyty w Polsce sięgają 1958 roku, kiedy to pierwszy taki budynek pojawił się na Jelonkach. Z czasem liczba tego typu bloków rosła, jednak tłumy chętnych wciąż oczekiwały na przydział mieszkania. W PRL-u mieszkanie w takim bloku było szczytem marzeń. Mimo upływu lat, ten styl budownictwa nadal ma wielu zwolenników. Ale co czeka te konstrukcje w przyszłości? Specjaliści mają swoje przewidywania na temat ich trwałości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Wielka płyta - ile jest w stanie wytrzymać?

Często słyszy się opinie, że te bloki przetrwają wszystko. W latach 70. i 80. XX wieku twierdzono, że konstrukcje te posłużą maksymalnie 70 lat, dzięki stosowanym materiałom i rozwiązaniom. Architekci tamtych czasów musieli jednak trzymać się ścisłych norm i szybkich terminów, aby zaspokoić zapotrzebowanie na nowe lokale. Czy te czynniki wpłyną na ich dalszą trwałość?

Eksperci oceniają cechy bloków z wielkiej płyty i podkreślają, że projektanci z okresu PRL-u nie docenili swoich prac. Ich zdaniem te konstrukcje mogą przetrwać od 100 do 120 lat po zakończeniu budowy, co oznacza, że mogą stać aż do 2060, a nawet 2080 roku!

Biorąc pod uwagę stan obecny, nie ma podstaw do paniki. Stan tych budynków jest na ogół poprawny. Uczestnicząc w pracach rozbiórkowych, Instytut miał możliwość zbadania próbek zbrojenia, jak również samego betonu. Wyniki były zadowalające.

- mówi dr inż. Jarosław Szulc z Instytutu Techniki Budowlanej w rozmowie z serwisem Money.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć o wielkiej płycie?

Często kojarzy się wielką płytę z czasami komunistycznymi, ale jej początki sięgają lat 20. XX wieku w Holandii, gdzie rewolucyjny architekt Le Corbusier realizował swoją koncepcję domu-maszyny. W polskiej wersji charakterystycznymi elementami są beton i żelbet oraz system "kopiuj-wklej", dzięki któremu bloki powstawały w szybkim tempie.

Chociaż wielka płyta wyróżnia się na tle nowoczesnego budownictwa, to nie tylko kwestie estetyki i materiałów są kluczowe. Ważne jest również otoczenie i lokalizacja, które zapewniały bliskość do szkół, sklepów i terenów zielonych, co znacząco ułatwiało codzienne życie mieszkańców tych osiedli.

wielka płytablokosiedle

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)