Incydent w rosyjskim obiekcie. Wybuchł zbiornik z toksyczną substancją
W wyniku rozszczelnienia zbiornika z sześciofluorkiem uranu w zakładach UEIP zajmujących się wzbogacaniem uranu śmierć poniósł jeden pracownik. Należący do grupy Rosatom obiekt produkuje materiał niezbędny do działania reaktorów jądrowych oraz broni jądrowej.
17.07.2023 | aktual.: 17.07.2023 13:51
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Rosyjski portal RIA Novosti podaje, że w wyniku uderzenia na skutek dekompresji zbiornika z uranem, śmierć poniosła jedna osoba. Zdarzenie w zakładzie znajdującym się na terenie Nowouralsku w Rosji nie stanowi niebezpieczeństwa dla tamtejszych mieszkańców ani personelu – uspokajał wicedyrektor obiektu Juri Minejew. Stu pracowników skierowano jednak na profilaktyczne badania po incydencie.
Rosatom informuje, że w okolicy zakładu UEIP nie odnotowano wzrostu promieniowania. Firma zdradza tylko, że przyczyną wypadku była utrata ciśnienia w cylindrze, w którym znajdował się zużyty sześciofluorek uranu. Rosjanie zapowiadają, że zbadają przyczyny wystąpienia incydentu.
Największy zakład na świecie
Pracujący na terenie niemal 80-tysięcznego miasta Nowouralsk obiekt UEIP należący do Rosatom jest miejscem, gdzie produkowany jest wzbogacony uran. To gigant na skalę światową, bowiem UEIP odpowiada za ok. 50 proc. rosyjskich i 20 proc. globalnych zdolności przemysłowych do rozdzielania izotopów uranu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze produkty działalności UEIP otrzymano w 1949 r. i były wytwarzane metodą dyfuzyjną. Nieco później, w 1962 r. do produkcji w nowouralskim zakładzie zaczęto używać wirówek gazowych. Grupa Rosatom (właściwie Państwowa Korporacja Energii Jądrowej "Rosatom") w dużej mierze opiera swoją działalność o zapewnienie energii elektrycznej dla przemysłu i ludności. Producent odpowiada też za produkcję wzbogaconego uranu i paliwa jądrowego.
Uran wzbogacony
W kontekście produkowanego przez Rosjan uranu wzbogaconego należy podkreślić, że jest to główny element, którego zastosowaniem jest utrzymywanie pracy reaktorów jądrowych i broni jądrowej. Aby jednak jego zastosowanie w reaktorze było możliwe, niezbędne jest wzbogacenie uranu w izotopy rozszczepialne U-235 z udziału poniżej 1 proc. do ponad 3 proc.
Zobacz także
Właśnie z uwagi na konieczność wzbogacenia uranu izotopami U-235, które otwierają drogę do zastosowania w broni nuklearnej stosuje się m.in. wirówkę wzbogacającą. Pozwala ona odseparować izotopy U-235 i U-238, z których ten pierwszy jest pożądany przez producenta. Wielokrotne powtarzanie wirowania (metoda kaskadowa) pozwala zwiększyć masę pożądanego izotopu do nawet 90 proc. – wówczas uran może być wykorzystany do produkcji bomb jądrowych.
Warto podkreślić, że podczas wzbogacania uranu, ubocznym materiałem jest uran zubożony. Ten charakteryzuje się zdecydowanie niższym promieniowaniem (nawet o połowę mniejszym niż promieniowanie naturalne) i jest wykorzystywany do produkcji amunicji przeciwpancernej.
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii