Indyjska metoda na upał. Przynosi natychmiastową ulgę

Czekanie na lato przez cały rok jest dla wielu z nas normalnością - wyjazdy poza miasto, ciepłe wieczory na świeżym powietrzu, wspólne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jednak gdy nadejdzie upalne lato, często narzekamy na nieznośne temperatury. Jak skutecznie się chłodzić, gdy jest bardzo gorąco?

Jak ochłodzić się w upalne dni. Fot. Freepik
Jak ochłodzić się w upalne dni. Fot. Freepik

Upał - dlaczego jest tak poważnym zagrożeniem dla nas?

Zarówno warunki środowiskowe, jak i ciepło wytwarzane przez organizm w wyniku metabolizmu wpływają na nasz poziom komfortu cieplnego. Przy wysokich temperaturach ciało reaguje poprzez zwiększenie tętna i przepływu krwi do skóry, co jest wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. To wszystko ma na celu zwiększenie potliwości, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić do dolegliwości takich jak skurcze cieplne, wyczerpanie, udar słoneczny czy hipertermia.

Oto kilka sprawdzonych metod walki z upałem.

Jedz ostre potrawy

Choć może wydawać się to zaskakujące, jedzenie pikantnych potraw, np. zawierających papryczki cayenne czy jalapeno, może pomóc w ochłodzeniu organizmu. Kapsaicyna, która nadaje im ostrość, działa jako środek drażniący, powodując intensywniejsze pocenie się, a tym samym schładzanie ciała. Pikantne jedzenie aktywuje receptory cieplne w skórze, rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa zdolność organizmu do pocenia się.

Jedz mniej słonych pokarmów i białka

Słone pokarmy i białko podczas trawienia generują ciepło metaboliczne i prowadzą do utraty wody. Dlatego warto postawić na większą ilość owoców i warzyw oraz małe, częstsze posiłki.

Śpij pod wilgotnym ręcznikiem lub prześcieradłem

Chłodne prześcieradło lub ręcznik potrafi przynieść dużą ulgę, zwłaszcza jeśli w pokoju działa wentylator. Parująca woda z tkaniny utrzyma cię w chłodzie przez całą noc, a materiał wyschnie do rana.

Zrób sobie lodowy opatrunek

Przyłożenie zimnego kompresu do głowy, szczególnie gdy masz skłonność do bólów głowy, może działać cuda. Wystarczy włożyć mokre ręczniki do zamrażarki, wcześniej zwijając je w literę "C", aby lepiej dopasowały się do kształtu głowy.

Ustaw wentylator sufitowy na pracę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

Wentylatory sufitowe mają łopatki ustawione pod kątem, aby wypychać powietrze w górę lub w dół. W zimie obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby ciepłe powietrze unosiło się do góry, a latem obracają się w przeciwnym kierunku, wysyłając chłodne powietrze w dół.

Jak ochłodzić się w upalne dni, fot. Freepik
Jak ochłodzić się w upalne dni, fot. Freepik

Zmocz swoje zasłony

Spryskanie zasłon wodą to świetny sposób na schłodzenie wpadającego światła słonecznego lub bryzy. Ważne, aby zapewnić cyrkulację powietrza, na przykład za pomocą wentylatora lub przeciągu.

Postaw miskę z lodem przed wentylatorem

Postawienie miski z lodem przed wentylatorem to kolejny skuteczny sposób – zimne powietrze nadmuchiwane na powierzchnię lodu sprawi, że poczujesz ulgę niemal natychmiast.

Trzymaj swoje kremy nawilżające w lodówce

Wcieranie zimnego kremu nawilżającego w czoło czy stopy w upalny dzień może przynieść dużą ulgę. Przechowywanie kremu w lodówce może dodatkowo zmniejszyć opuchliznę i poprawić wygląd cery, choć produkty na bazie oleju nie powinny być tam trzymane zbyt długo.

Technika schładzającego oddechu Sidali

Technika oddychania Sidali, znana również jako oddech ochładzający, pozwala schłodzić ciało bez potrzeby używania wody. Usiądź wygodnie, ustaw kręgosłup w neutralnej pozycji, wysuń język i zwiń go jak tacos. Wdychaj powietrze przez usta, sycząc przy tym jak wąż, a następnie delikatnie wydychaj przez nos. Po kilku powtórzeniach poczujesz przyjemne ochłodzenie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.