Inteligentne liczniki energii elektrycznej w polskich domach? Polacy się wypowiedzieli
O tym, że inteligentne liczniki energii elektrycznej trafią do naszych domów, wiemy od jakiegoś czasu, nie każdy się jednak spodziewał, że Polacy będą aż tak chętnie zapatrywać się na wykorzystywanie nowych technologii do mierzenia zużycia prądu.
W czerwcu informowaliśmy o tym, że według najnowszych zapisów w Prawie energetycznym w ciągu najbliższych lat znacznie wzrośnie liczba inteligentnych liczników energii elektrycznej w polskich domach. Przedstawiono nawet harmonogram, w którym określono, jak wiele urządzeń powinno zostać zainstalowanych w konkretnym terminie.
Zanim nowe prawo weszło w życie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło badanie opinii publicznej w sprawie wymiany urządzeń pomiarowych. Jego wyniki można uznać za zaskakujące.
Spośród 1033 osób dorosłych opłacających rachunki za energię elektryczną znaczna większość popiera automatyzację odczytu energii elektrycznej. Mowa tu o 86 proc. badanych z próby społecznej oraz 92 proc. internautów. Zdaniem badanych kierunek, w którym rozwija się polska energetyka, jest słuszny. Ponadto, jak czytamy na portalu rządowym, większość respondentów jest zadowolona z lokalnych inwestycji w rozwój energetyki.
Prawie połowa Polaków kontroluje zużycie energii elektrycznej
Z badań wynika, że 43 proc. badanych z próby społecznej i 66 proc. internautów monitoruje zużycie energii przez weryfikowanie odczytów licznika i porównywanie kolejnych rachunków za prąd. Inteligentne liczniki miałyby ułatwiać te czynności.
Wśród korzyści wymienianych przez Polaków w kontekście wymiany liczników na inteligentne, jest przede wszystkim ich zdalny odczyt, co oznacza brak obecności inkasenta w domu. Ponad połowa badanych nie obawia się problemów związanych z inteligentnymi licznikami, jednakże część z nich niepokoi się możliwą awaryjnością systemu i potencjalnym zagrożeniem danych osobowych.
Polacy ciekawi inteligentnych rozwiązań
Badanie wykazało, że Polacy są nie tylko chętni na to, by inteligentne liczniki stosować, ale także na to, by się o nich uczyć. 89 proc. badanych chce poznać szczegóły na temat bezpieczeństwa tych urządzeń, 88 proc. jest zainteresowanych tym, jakie oferują one funkcje, a 85 proc. zastanawia się nad kosztami, które generują.