Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową

Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową27.10.2019 12:33
Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0

Śmierć łóżeczkowa może przytrafić się niespodziewanie nawet pozornie zdrowym dzieciom. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali urządzenie, które może rozwiązać ten problem.

Jak sprawdzić, czy śpiące dziecko jest bezpieczne? Duża popularnością cieszą się elektroniczne nianie, będące w praktyce kamerami do zdalnego monitoringu. Zespół naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego postanowił opracować lepsze, bardziej precyzyjne urządzenie.

Rozwiązaniem okazał się inteligentny głośnik BreathJunior. Jego "inteligencja" nie sprowadza się jednak do wyczekiwaniu w gotowości, aż zapytamy, jak nazywa się stolica Bangladeszu, ale do bardzo przydatnej funkcji.

BreathJunior - głośnik dla dziecka

Jest nią generowanie białego szumu – losowych dźwięków, które wielu dzieciom i dorosłym ułatwiają zasypianie. W tym przypadku biały szum ma jeszcze jedną funkcję – ponieważ urządzenie wie, jakie dźwięki wysyła, dzięki zespołowi czułych mikrofonów jest w stanie analizować ich odbicie od okolicznych przedmiotów.

BreathJunior
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Waszyngtoński
BreathJunior

W rezultacie głośnik jest w stanie nie tylko skutecznie wyciszać i usypiać małe dzieci, ale także monitorować ich ruchy. Precyzja urządzenia jest tak duża, że rozpoznaje nie tylko ruchy kończyn, ale jest w stanie "dostrzec" ruchy klatki piersiowej. I zaalarmować, gdy te zostaną w jakiś sposób zakłócone albo dziecko przestanie oddychać.

Urządzenie odtwarza biały szum i rejestruje, w jaki sposób dźwięk jest odbijany. Pozwala to wykryć ruchy oddechowe małych klatek piersiowych niemowląt.

Śmierć łóżeczkowa - profilaktyka

Próby prowadzone m.in. w szpitalnych oddziałach dla noworodków wykazały, że głośnik z białym szumem jest w stanie monitorować oddech dziecka z precyzją zbliżoną do certyfikowanej aparatury medycznej. Jest jednak od niej znacznie tańszy, prostszy w obsłudze i możliwy do zastosowania w warunkach domowych.

BreathJunior
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Waszyngtoński
BreathJunior

BreathJunior nie jest na razie dostępne w sprzedaży, ale trwają już prace nad jego komercjalizacją. Przygotowaniem głośnika do wejścia na rynek zajmuje się startup Sound Life Sciences. Jego przedstawiciel, Shyam Gollakota, podkreśla przy tym drogę, jaką w ciągu ostatnich lat przebyły inteligentne głośniki.

W ciągu zaledwie kilku lat przeszliśmy długą drogę od monitorowania dużych ruchów u dorosłych do dostrzegania drobnego ruchu oddechu noworodka. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu, a także postępom w inteligentnym sprzęcie głośnikowym. Patrząc w przyszłość, można sobie wyobrazić przekształcenie inteligentnego głośnika w medyczny sensor, który może bezdotykowo monitorować różne parametry życiowe.

I takie zastosowanie inteligentnych głośników wydaje się – w końcu – mieć sens.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)