Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową

Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową

Inteligentny głośnik, który ratuje życie. Ocali dzieci przed śmiercią łóżeczkową
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0
Łukasz Michalik
27.10.2019 12:33, aktualizacja: 09.03.2022 08:53

Śmierć łóżeczkowa może przytrafić się niespodziewanie nawet pozornie zdrowym dzieciom. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali urządzenie, które może rozwiązać ten problem.

Jak sprawdzić, czy śpiące dziecko jest bezpieczne? Duża popularnością cieszą się elektroniczne nianie, będące w praktyce kamerami do zdalnego monitoringu. Zespół naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego postanowił opracować lepsze, bardziej precyzyjne urządzenie.

Rozwiązaniem okazał się inteligentny głośnik BreathJunior. Jego "inteligencja" nie sprowadza się jednak do wyczekiwaniu w gotowości, aż zapytamy, jak nazywa się stolica Bangladeszu, ale do bardzo przydatnej funkcji.

BreathJunior - głośnik dla dziecka

Jest nią generowanie białego szumu – losowych dźwięków, które wielu dzieciom i dorosłym ułatwiają zasypianie. W tym przypadku biały szum ma jeszcze jedną funkcję – ponieważ urządzenie wie, jakie dźwięki wysyła, dzięki zespołowi czułych mikrofonów jest w stanie analizować ich odbicie od okolicznych przedmiotów.

BreathJunior
BreathJunior© Uniwersytet Waszyngtoński

W rezultacie głośnik jest w stanie nie tylko skutecznie wyciszać i usypiać małe dzieci, ale także monitorować ich ruchy. Precyzja urządzenia jest tak duża, że rozpoznaje nie tylko ruchy kończyn, ale jest w stanie "dostrzec" ruchy klatki piersiowej. I zaalarmować, gdy te zostaną w jakiś sposób zakłócone albo dziecko przestanie oddychać.

Urządzenie odtwarza biały szum i rejestruje, w jaki sposób dźwięk jest odbijany. Pozwala to wykryć ruchy oddechowe małych klatek piersiowych niemowląt.

Śmierć łóżeczkowa - profilaktyka

Próby prowadzone m.in. w szpitalnych oddziałach dla noworodków wykazały, że głośnik z białym szumem jest w stanie monitorować oddech dziecka z precyzją zbliżoną do certyfikowanej aparatury medycznej. Jest jednak od niej znacznie tańszy, prostszy w obsłudze i możliwy do zastosowania w warunkach domowych.

BreathJunior
BreathJunior© Uniwersytet Waszyngtoński

BreathJunior nie jest na razie dostępne w sprzedaży, ale trwają już prace nad jego komercjalizacją. Przygotowaniem głośnika do wejścia na rynek zajmuje się startup Sound Life Sciences. Jego przedstawiciel, Shyam Gollakota, podkreśla przy tym drogę, jaką w ciągu ostatnich lat przebyły inteligentne głośniki.

W ciągu zaledwie kilku lat przeszliśmy długą drogę od monitorowania dużych ruchów u dorosłych do dostrzegania drobnego ruchu oddechu noworodka. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu, a także postępom w inteligentnym sprzęcie głośnikowym. Patrząc w przyszłość, można sobie wyobrazić przekształcenie inteligentnego głośnika w medyczny sensor, który może bezdotykowo monitorować różne parametry życiowe.

I takie zastosowanie inteligentnych głośników wydaje się – w końcu – mieć sens.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)