Folia, która zmienia ściany w grzejniki. Dobre rozwiązanie na zimę

Szacuje się, że prawie dwie trzecie energii wykorzystywanej w domach przeznacza się na ogrzewanie. Fińscy badacze opracowali innowacyjną technologię, która nie tylko pomoże zredukować koszty, ale również podniesie komfort mieszkańców. Pierwsze produkty mają trafić na rynek już w przyszłym roku.

System Halia to innowacyjne rozwiązanie grzewcze
System Halia to innowacyjne rozwiązanie grzewcze
Źródło zdjęć: © The Warming Surfaces Company | The Warming Surfaces Company

12.09.2024 10:08

Folia grzewcza, coraz częściej spotykana w nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych, to innowacyjna technologia, która zamienia ściany w efektywne źródła ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu, tradycyjne kaloryfery mogą zostać zastąpione dyskretnymi panelami grzewczymi, które zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach. Folia grzewcza nie tylko poprawia estetykę wnętrz, eliminując konieczność montowania widocznych grzejników, ale również pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni i znaczną oszczędność energii. Jest to idealne rozwiązanie na zimę, zwłaszcza w budynkach, gdzie liczy się komfort cieplny i efektywność energetyczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Innowacyjny system Halia, który wszysko zmienia

Fińska armia kilka lat temu zwróciła się do rządowego centrum badawczo-rozwojowego VTT z prośbą o stworzenie "wabików" do szybkiego nagrzewania dużych powierzchni w celu zmylenia przeciwników. Zespół inżynierów zrealizował to zadanie, ale ponadto doszedł do wniosku, że podobne rozwiązanie mogłoby być użyteczne także w domach i biurach.

W ten sposób powstał system Halia. Jest to folia wykorzystująca element grzewczy o niskim napięciu, która jest na tyle cienka, że można ją umieścić w niemal każdym materiale – w ścianach, meblach, a nawet tkaninach. Folia ta nie ogranicza możliwości aranżacji wnętrz, a wręcz przeciwnie, otwiera nowe perspektywy.

Jak działa system Halia?

System Halia nie tylko oszczędza energię, ale również zapewnia szybkie nagrzewanie pomieszczeń. Wynika to z faktu, że folia ogrzewa bardzo dużą powierzchnię ścian.

Nie jest to tak błyskawiczne jak włączenie światła, ale osiągnięcie pożądanej temperatury zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund – tłumaczy Jani-Mikael Kuusisto z The Warming Surfaces Company.

Takie "ogrzewanie na żądanie" może być również zintegrowane z czujnikami ruchu, które aktywują system, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Dzięki temu energia nie jest marnowana na ogrzewanie pustych wnętrz, co jednocześnie gwarantuje komfort dzięki odpowiedniej temperaturze.

System Halia jest już dostępny
System Halia jest już dostępny© The Warming Surfaces Company | The Warming Surfaces Company

Kiedy będzie można skorzystać z systemu?

The Warming Surfaces Company potwierdza, że możliwości produkcyjne są już gotowe i pierwsze produkty są już gotowe. Przedstawiciele start-upu chwalą się dużą skalowalnością technologii (dostosowanie do potrzeb branży meblarskiej i budowlanej) oraz niskimi kosztami produkcji wynikającymi z małego zużycia materiałów.

Integracja z meblami i materiałami budowlanymi ma również pozytywny wpływ na prostotę instalacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.