Jak oszczędzać prąd w domu? Przede wszystkim sprawdź to urządzenie

W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną wielu z nas zastanawia się, które urządzenia w naszych domach są największymi pożeraczami prądu. Niewłaściwie użytkowane AGD może znacznie zwiększyć nasze wydatki na energię. Sprawdźmy, które z nich są najgorszymi winowajcami i jak oszczędzić.

Jak oszczędzać prąd w domu? Przede wszystkim sprawdź to urządzenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

29.05.2024 | aktual.: 15.07.2024 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaskakujący lider w zużyciu prądu

Codziennie korzystamy z różnych urządzeń elektrycznych mogących znacząco zwiększać nasze rachunki. I większość z nas nie ma świadomości, które z nich należą do tej grupy.

Wirtualna Polska przeprowadziła Ogólnopolski EkoTest, w którym badano świadomość Polaków na temat zużycia energii przez AGD. Jednym z pytań było to dotyczące urządzenia, które pobiera najwięcej prądu. Większość respondentów udzieliła jednak błędnych odpowiedzi, wskazując na suszarki do prania i zmywarki.

Tymczasem to płyta indukcyjna pobiera najwięcej prądu spośród wszystkich urządzeń domowych. Analiza przeprowadzona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) potwierdza, że to właśnie płyta indukcyjna zużywa przez rok niemal trzykrotnie więcej energii niż lodówka i ponad pięciokrotnie więcej niż pralka.

Jednocześnie warto przypomnieć, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, zapowiedział, że od lipca bieżącego roku wzrosną ceny za kWh prądu. Według jego prognoz podwyżka wyniesie co najmniej 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 tys. kWh. W obliczu tych zmian warto przyjrzeć się sposobom oszczędzania.

Jak oszczędzać na prądzie

Kluczowym krokiem w oszczędzaniu na prądzie jest ograniczenie użytkowania energochłonnych urządzeń, takich jak kuchenka indukcyjna, szczególnie w godzinach szczytu taryfowego. Warto także zainwestować w energooszczędne sprzęty, oznaczone klasą energetyczną A+++.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii urządzenia te zużywają znacznie mniej energii. Przy wyborze nowych AGD zawsze zwracajmy uwagę na ich efektywność energetyczną - różnica w cenie zakupu może szybko zwrócić się w postaci niższych rachunków za prąd.

Drobne zmiany w codziennych nawykach

Oszczędzanie na prądzie nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Często wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach. Wyłączanie urządzeń z trybu czuwania, używanie programów eko w pralce i zmywarce, a także gotowanie większych porcji jedzenia, aby rzadziej korzystać z kuchenki, to tylko niektóre ze sposobów, które pomogą obniżyć rachunki za prąd. Dodatkowo, systematyczne czyszczenie i konserwacja urządzeń AGD zwiększa ich efektywność i wydłuża ich żywotność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
oszczędzanie prąduenergiarachunki domowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.