Jak szybko zwróci się fotowlatiaka na balkonie? Sprawdź, co ustalił niemiecki dziennikarz

Jak szybko zwróci się fotowlatiaka na balkonie? Sprawdź, co ustalił niemiecki dziennikarz
Źródło zdjęć: © Energa Obrót

19.05.2024 12:45, aktual.: 20.05.2024 08:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotowoltaika na balkonie staje się coraz popularniejsza w Niemczech. Dziennikarz z tego kraju podzielił się swoimi wnioskami po 35 miesiącach od zamontowania fotowoltaicznej instalacji balkonowej. Jego celem było oszacowanie, po jakim czasie inwestycja się zwróci.

W Niemczech fotowoltaika balkonowa zdobywa coraz większą popularność. Aby zachęcić do tego typu instalacji, tamtejsze władze uprościły procedury związane z ich montażem, a także oferują dotację dla osób, które się na nie zdecydują. Jednak kwestia opłacalności takiej inwestycji nadal budzi wątpliwości. Niemiecki dziennikarz Peter Hryciuk postanowił sprawdzić, ile zaoszczędził dzięki panelom słonecznym na balkonie.

Jak wyglądał eksperyment przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza?

Jak informuje serwis giga.de, mała instalacja fotowoltaiczna została zamontowana w czerwcu 2021 roku. Zestaw składał się z paneli o mocy 800 W i falownika o mocy 600 W. Przez 35 miesięcy instalacja wygenerowała łącznie 1287 kWh energii. Hryciuk wykorzystał 1082 kWh na potrzeby swojego gospodarstwa domowego, a 205 kWh przekazał do sieci. W tym czasie korzystał również z różnych magazynów energii, co zwiększyło poziom autokonsumpcji.

Ile udało się zaoszczędzić dzięki balkonowej instalacji fotowoltaicznej?

Ile zatem można zaoszczędzić na rachunkach za prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na balkonie? Hryciuk, znając dokładny bilans energetyczny, podsumował swoje oszczędności. W ciągu prawie trzech lat zaoszczędził 374,60 euro na rachunkach za energię. Koszt zakupu kompletnego systemu fotowoltaicznego wyniósł 800 euro. Kiedy weźmie się pod uwagę to, że w pewnym momencie nastąpi spadek wydajności modułów, to w obliczu rosnących cen energii elektrycznej, inwestycja powinna się zwrócić w ciągu około sześciu lat.

W Polsce sytuacja może wyglądać nieco inaczej, w zależności od ceny zestawu i sposobu rozliczeń. Jednak mała moc takich instalacji sprawia, że łatwo osiągnąć wysoki poziom autokonsumpcji, co zwiększa opłacalność inwestycji. W ramach net-billingu rozliczana jest tylko niewielka ilość energii, co również korzystnie wpływa na zwrot z inwestycji.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc w Polsce zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Aby w Polsce zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie, należy najpierw uzyskać zgodę zarządcy budynku lub spółdzielni mieszkaniowej, co jest wymagane z ze względy na kwestie związane z estetykę i bezpieczeństwem. Trzeba wybrać także odpowiednie panele (zazwyczaj wystarczą te o mocy od 200 W do 600 W) oraz inne niezbędne elementy, takie jak mikroinwerter, elementy mocujące i okablowanie. Panele powinny być zamontowane pod kątem 35-40 stopni, najlepiej na południowej stronie balkonu, aby maksymalizować nasłonecznienie i wydajność.​

Przy instalacjach do 800 W nie jest wymagane zgłaszanie do zakładu energetycznego, chyba że planuje się oddawanie nadwyżki energii do sieci, co wymaga instalacji licznika dwukierunkowego. Instalacje fotowoltaiczne na balkonie o mocy do 800 W są bowiem traktowane jako mikroinstalacje, które nie podlegają rygorystycznym wymogom przeciwpożarowym i administracyjnym związanym z większymi instalacjami.

Instalacje balkonowe nie kwalifikują się do rządowych programów dofinansowania, takich jak "Mój Prąd", ale można skorzystać z ekokredytów lub ekopożyczek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)