Jak oszczędzić na Świętach? Zapamiętaj te porady
Rosnące ceny energii nie pomagają w organizacji świąt Bożego Narodzenia. Chcąc zadbać o wszelki świąteczne tradycje, warto pamiętać o kilku poradach, dzięki którym tegoroczne Boże Narodzenie nie będzie nadmiernie kosztowne.
23.12.2022 12:35
Organizacja świąt Bożego Narodzenia zawsze wiąże się z wysokimi kosztami. Tradycyjne potrawy, prezenty, a także koszty energii mogą pochłonąć sporo pieniędzy. O ile na ceny produktów spożywczych czy prezenty nie możemy poradzić zbyt wiele, o tyle często da się wiele zrobić w kontekście zużycia mediów.
Jednym z charakterystycznych elementów Świąt są lampki choinkowe. Wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez nich, a trzeba mieć świadomość, że mogą one pochłaniać naprawdę dużo energii elektrycznej. Wskazane jest rozważne korzystanie z oświetlenia świątecznego - za dnia lampki nie rzucają się w oczy. W środku nocy natomiast, mało kto ma okazje je zauważyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zwracają uwagę autorzy serwisu liczysieenergia.pl, dobrym pomysłem jest wyłączanie oświetlenia w nocy, na przykład przy wykorzystaniu wyłączników czasowych wpinanych do gniazdka. Takie urządzenie wystarczy raz zaprogramować, a ono będzie automatycznie włączać i wyłączać się o określonej porze.
Kosztowne przygotowania - jak piec, by płacić mniej
Jeśli chcemy przygotować 12 tradycyjnych świątecznych potraw, konieczne jest sporo pracy, ale także sporo energii, którą pozyskujemy z prądu lub gazu. Dobrym sposobem na to, aby zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej przez piekarnik, jest pieczenie więcej niż jednej potrawy jednocześnie, jeśli tylko pozwala na to przepis. Należy też pamiętać o włączeniu funkcji termoobiegu. Jeśli chcemy zredukować zużycie energii, powinniśmy też zrezygnować z częstego otwierania drzwiczek od urządzenia, ponieważ w znacznym stopniu wystudza to jego wnętrze.
Zmywarka i pralka mogą być tańsze w eksploatacji
Oszczędzić można też na zmywaniu. Tu zasada jest prosta - urządzenie należy uruchomić dopiero wówczas, gdy będzie pełne, ponieważ zmniejszy to liczbę cykli. Ponadto najkorzystniej jest korzystać z trybu eko, w którym proces mycia trwa dłużej, ale zużywa mniej energii.
Podobnie rzecz ma się z pralką. Bardziej ekologiczne jest wykonanie pełnego prania przy pełnym bębnie, niż korzystanie z krótkich cykli. Warto także prać tekstylia w niższej temperaturze, dostępne na rynku detergenty zazwyczaj radzą sobie z typowymi zabrudzeniami w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.
Pomyśl, jak korzystasz z lodówki i zamrażarki
Urządzeniem, które często bywa wystawiane na próbę w czasie świąt, jest lodówka. Pod żadnym pozorem nie wstawiaj do niej ciepłych produktów. Ich schłodzenie wymagać będzie więcej energii, co wiązać się będzie z większymi kosztami eksploatacji urządzenia. Tak samo wygląda sytuacja w kontekście zamrażarki.
Dobrym pomysłem może być rozmrażanie produktów w lodówce. Zmrożone produkty, wyjęte z zamrażarki i umieszczone w komorze lodówki pozwolą na samoczynne obniżenie temperatury w jej wnętrzu, dzięki czemu urządzenie będzie pracować krócej, a więc zużyje mniej energii. Należy przy tym pamiętać, że produkty, które chcemy rozmrozić w lodówce, trzeba będzie wyciągnąć odpowiednio wcześniej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii