Jak powiesić telewizor?

Jak powiesić telewizor?

Telewizor powieszony na ścianie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale też świetna dekoracja
Telewizor powieszony na ścianie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale też świetna dekoracja
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/in4mal
Tomasz Karkuć
20.07.2017 10:21, aktualizacja: 09.03.2022 11:03

Nie każdy nowy telewizor ma fabrycznie zamontowane uchwyty do powieszenia go na ścianie czy suficie. W większości przypadków będziecie zmuszeni sami zadbać o odpowiedni sprzęt do powieszenia telewizora. Jak najlepiej powiesić telewizor? Ten tekst wam wszystko wyjaśni.

Telewizor na ścianie czy na suficie?

Jeśli chcecie powiesić telewizor, powinniście zdecydować, czy ma on wisieć na ścianie, czy na suficie. Montaż telewizora na ścianie, podobnie jak montaż telewizora na suficie, jest możliwy dzięki specjalnym uchwytom.

Uchwyty ścienne do telewizora są zdecydowanie częściej spotykane w sklepach i kosztują trochę mniej niż uchwyty na sufit. Pamiętajcie, że żaden uchwyt ścienny nie jest na tyle uniwersalny, by mógł na nim zawisnąć absolutnie każdy telewizor. Dlatego przy zakupie uchwytu na ścianę zwracajcie uwagę m.in. na jego maksymalny udźwig (zwykle jest to kilkadziesiąt kilogramów).

Do powieszenia telewizora na ścianie doskonale nadaje się ten uchwyt. To sprzęt wysokiej klasy, który nie kosztuje majątku:

Jak dopasować uchwyt do telewizora? Szczególną uwagę przywiązujcie do przekątnej ekranu swojego telewizora i na tej podstawie dobierajcie do niego uchwyt. Producenci uchwytów zwykle informują o tym, jakiej wielkości telewizory można powiesić na ich akcesoriach, więc nie powinno być z tym problemów.

Najważniejszą sprawą jest jednak rozstaw śrub montażowych (tzw. standard VESA), którym charakteryzuje się dany telewizor. Mówiąc prościej chodzi o to, w jakiej odległości od siebie są otwory telewizora znajdujące się z tyłu jego obudowy, dzięki którym można przymocować urządzenie do konkretnego uchwytu. W standardzie VESA podawane są dwie wartości, np. 200 x 100 mm, z których większa zwykle odnosi się do otworów poziomych, a mniejsza do pionowych.

Wieszanie telewizora na suficie wymaga zwrócenia uwagi na podobne kwestie. W tym przypadku chodzi w dużej mierze o maksymalny udźwig uchwytu na telewizor – powieszenie ciężkiego sprzętu na słabym uchwycie grozi poważnym uszkodzeniem sufitu. Wybierając uchwyt sufitowy pilnujcie też, żeby jego konstrukcja pozwalała solidnie zamocować telewizor – im więcej będzie mieć zabezpieczeń, tym lepiej.

Nam najbardziej spodobał się ten uchwyt sufitowy na telewizor, który spokojnie możemy wam polecić:

Pamiętajcie, że macie też możliwość powieszenia telewizora w rogu swojego pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku małych salonów, gdzie warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Do narożnego montażu telewizora pasują przede wszystkim uchwyty ścienne, ale nie wszystkie. Dlatego sprawdzajcie w informacjach o produktach, który uchwyt ścienny umożliwia powieszenie telewizora w rogu.

Jeśli szukacie takiego uchwytu, koniecznie powinniście sprawdzić ten model:

Wieszanie małego telewizora

O ile do telewizorów o średniej i dużej przekątnej ekranu bez problemu znajdziecie odpowiedni uchwyt, o tyle w przypadku małych urządzeń może pojawić się problem, bo są one mniej powszechne. Do powieszenia telewizora o przekątnej ekranu poniżej 30 cali najlepiej użyć uchwytu ściennego. Uchwyt na mały telewizor zwykle charakteryzuje się niewielkim rozstawem śrub montażowych (np. 200 x 100 mm, 75 x 75 mm), jak również nie za dużym maksymalnym udźwigiem (zwykle do 30 kg).

W tej kategorii jednym z najlepszych uchwytów do telewizora jest poniższy model:

Uchwyty ścienne do małych telewizorów to zwykle bardzo proste i niedrogie urządzenia, które raczej nie są regulowane ani w pionie, ani w poziomie, co jest dużym udogodnieniem, bo pozwala ustawić telewizor w idealnej pozycji.

Jak powiesić telewizor na drewnianej ścianie?

Czasami ktoś chce powiesić telewizor nie na betonowej ścianie, lecz na ścianie z drewna. Na przykład w domku letniskowym. Na szczęście niektóre przyrządy nadają się również do wieszania telewizorów na drewnianych powierzchniach. Czasami taki sprzęt określa się jako wieszak na telewizor.

Jeśli chcecie zawiesić swój telewizor na ścianie z drewna, ten wieszak na pewno wam to ułatwi:

Wieszak na telewizor ma czasem nieco inną konstrukcję, jednak przy jego zakupie liczą się dokładnie te same parametry, co w przypadku typowych uchwytów ściennych i sufitowych. Wieszak do montażu telewizora na drewnianej ścianie może mieć jednak inny sposób regulacji, np. za pomocą specjalnej linki.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)