Jak uzyskać tańszy prąd? Wyższy limit po złożeniu oświadczenia
Do połowy następnego roku, koszty energii elektrycznej dla domostw pozostaną bez zmian w porównaniu z rokiem 2022. Istnieje ograniczenie w zużyciu prądu po obniżonej cenie do 1500 kWh. Aby jednak nie doświadczyć wzrostu opłat, wymagane jest wykonanie określonych kroków administracyjnych.
Na zakończenie ubiegłego roku, niższe stawki za prąd zostały przedłużone do czerwca 2024 dzięki nowej ustawie uchwalonej przez Sejm, określanej mianem "tarcz energetycznych". Wprowadzenie tych mechanizmów było konieczne, by mieszkańcy Polski nie musieli mierzyć się z gwałtownymi podwyżkami cen za energię. Dla większości domostw, limit prądu po niższej cenie został ustalony na 1500 kWh. Jednakże, niektóre grupy mają możliwość skorzystania z limitów zwiększonych, takich jak 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnościami oraz 2000 kWh dla rolników i dużych rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Aby mieć dostęp do tych podwyższonych limitów, niezbędne będzie złożenie specjalnego oświadczenia najpóźniej do końca marca. Osoby, które w ciągu roku 2024 nabędą prawo do korzystania z wyższego limitu, będą miały 30 dni na dostarczenie stosownego wniosku od dnia uzyskania tego prawa. Formularze takich oświadczeń są już dostępne u dostawców energii.
Eksperci zalecają pilne działania w tej sprawie. Nowo przyjęta ustawa przewiduje, że do środka 2024 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie 412 zł za MWh netto. Za zużycie prądu powyżej ustalonych limitów obowiązywać będzie maksymalna cena 693 zł za MWh.
Jakie więc dokumenty są potrzebne?
Aby korzystać z limitu do 1800 kWh, konsumenci, którzy sami lub ich domownicy mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, muszą złożyć u swojego dostawcy energii odpowiednie oświadczenie. W przypadku limitu do 2000 kWh, wymagane jest dostarczenie oświadczenia wraz z kopią Karty Dużej Rodziny.
Rolnicy muszą również złożyć oświadczenie oraz kopię decyzji o naliczeniu podatku rolnego za rok 2022.
Należy pamiętać, że tzw. tarcze energetyczne, zapewniające ochronę przed wysokimi cenami energii, stracą ważność z końcem czerwca 2024 roku. Według ekspertów z Forum Energii, ceny mogą wzrosnąć od lipca nawet o 70%, osiągając poziom od 900 do 1510 zł/MWh. Jako rozwiązanie proponowane są tzw. taryfy dynamiczne, które budzą jednak pewne obawy. Ceny w tych taryfach nie będą ustalane z góry na cały rok, lecz będą zmieniać się co kwadrans, odzwierciedlając aktualne ceny energii na rynku. Aby móc skorzystać z tej opcji, konieczne będzie posiadanie inteligentnego licznika.