Jak widzi krótkowidz bez okularów? Rozmyte kontury i plamy światła

Idealny wzrok to w krajach rozwiniętych rzadkość – około 80 proc. mieszkańców Zachodu ma jakąś wadę wzroku. Część z nich boryka się z krótkowzrocznością. Artysta postanowił pokazać, jak wygląda świat ich oczami.

Tak widzi świat krótkowidz bez okularów
Tak widzi świat krótkowidz bez okularów
Źródło zdjęć: © Philip Barlow
Łukasz Michalik

18.12.2018 | aktual.: 09.03.2022 09:10

Co widzi krótkowidz, który zdejmie okulary? Najlepszym sposobem na przekonanie się, jak to jest mieć wadę wzroku, wydaje się wirtualna rzeczywistość i aplikacja, modyfikująca obraz w odpowiedni sposób. Dla tych, którzy wolą nieco prostsze rozwiązania, ciekawą propozycję przygotował Philip Barlow, artysta z Republiki Południowej Afryki.

Tworzący w Kapsztadzie malarz postanowił serią swoich prac pokazać ludziom, jak wygląda świat oczami kogoś z krótkowzrocznością.

Skąd się biorą wady wzroku?

Problem jest tym donioślejszy że – jak twierdzą badacze – wywołana rozwojem cywilizacja zmiana stylu życia sprzyja powstawaniu wad wzroku. Choć wciąż brakuje jednoznacznych danych na temat przyczyn, wśród prawdopodobnych powodów rozwoju chorób oczu wymieniany jest – poza genetyką – fakt, że coraz rzadziej koncentrujemy wzrok na odległych przedmiotach.

Jak widzi krótkowidz?

Nasi dalecy przodkowie nieustannie wypatrywali odległych zagrożeń – im wcześniej je dostrzegli, tym większą mieli szanse na przetrwanie. Dzisiaj korzystamy ze wzroku inaczej, większość czasu spędzając w pomieszczeniach i patrząc, jeśli nie na ekran, to na najbliższe otoczenie.

I choć wada wadzie nierówna, a krótkowzroczność jest tylko jedną z nich, warto spróbować poczuć, jak widzą świat ludzie, chodzący na co dzień w okularach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.