Jak znaleźć czerwoną linkę w bagażniku? Może cię uratować w razie awarii
Kiedy podjeżdżasz na stację paliw, wciskasz przycisk otwierający wlew paliwa, a klapka ani drgnie, nie wpadaj w panikę. Tego rodzaju sytuacja może się zdarzyć, ale na szczęście nie oznacza to, że nie będziesz mógł zatankować. W takiej chwili z pomocą przychodzi czerwona linka zamontowana w bagażniku.
W przeszłości wlewy paliwa zazwyczaj nie były zabezpieczane albo miały zamki otwierane kluczykiem. Dziś technologia się rozwinęła i w większości nowoczesnych samochodów wlew paliwa otwiera się za pomocą przycisku ulokowanego w środku auta, zazwyczaj w pobliżu fotela kierowcy. Niestety, to nowoczesne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Może się zdarzyć, że elektroniczny system otwierania wlewu paliwa nie zadziała. Właśnie w takim momencie przydaje się czerwona linka w bagażniku.
Jak działa czerwona linka w bagażniku?
Wspomniana czerwona linka to standardowe wyposażenie w nowszych samochodach, w których wlew paliwa jest otwierany przyciskiem. Klapka jest odblokowywana dzięki elektronicznemu siłownikowi. Niestety, zdarza się, że ten mechanizm przestaje działać. Może to być spowodowane zużyciem (często po kilkunastu latach, gdy kierowca nie dba o czystość siłownika) lub mrozem (kiedy zbierająca się woda zamarza i blokuje siłownik).
W takiej sytuacji nie musisz od razu jechać do mechanika ani wzywać lawety. Wystarczy zajrzeć do bagażnika, odnaleźć czerwoną linkę i mechanicznie otworzyć wlew paliwa, co pozwoli ci zatankować auto.
Jak znaleźć czerwoną linkę?
Czerwona linka jest schowana w bagażniku. Wielu kierowców nawet nie ma pojęcia o jej istnieniu, dopóki nie muszą jej użyć. Zwykle znajduje się ona w bocznej ściance po tej samej stronie co klapka wlewu paliwa. Trzeba jej poszukać pod warstwą wygłuszenia. Czasem może być dodatkowo zabezpieczona plastikową zaślepką. Wystarczy ją zdjąć i pociągnąć za linkę, aby awaryjnie otworzyć klapkę wlewu.
Czy siłownik otwierający klapkę da się naprawić?
Warto podkreślić, że czerwona linka w bagażniku jest przeznaczona wyłącznie do sytuacji awaryjnych. Pamiętaj, że jeśli siłownik się zużyje, nie będziesz mógł ciągle korzystać z tej metody. W zależności od modelu samochodu, nowy siłownik może kosztować od kilkudziesięciu do około 100 zł, a doliczając koszty robocizny, całkowity koszt wymiany zamknie się w okolicach 200 zł.