Jaki fotelik samochodowy wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem

Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy wybrać
Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy wybrać
Źródło zdjęć: © fot. Pieter Kuiper
Klaudia Stawska-Magdziak

17.05.2020 11:15, aktual.: 08.03.2022 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyprawki noworodka, jednocześnie jedna z najtrudniejszych decyzji zakupowych przed jaką stają młodzi rodzice. Jaki fotelik samochodowy wybrać, by był wygodny i bezpieczny dla dziecka? Podpowiadamy.

Fotelik samochodowy trzeba dopasować zarówno do samochodu, jak i do wieku dziecka, które będzie w nim jeździło. Zakup należy wcześniej zaplanować oraz zwrócić uwagę na normy bezpieczeństwa, jakie spełnia fotelik.

Należy pamiętać, że dziecko ma obowiązek siedzenia w foteliku w trakcie jazdy, aż przekroczy 150 cm wzrostu. Dla starszych dzieci fotelik zastępowany jest przez specjalne siedzisko, ale szczegółowo o różnych modelach napiszemy za chwilę.

Mamy nadzieję jednak, że nikomu nie przyjdzie do głowy wożenie małego dziecka na kolanach - pamiętajcie, fotelik samochodowy ma chronić życie i zdrowie dziecka. Jak wybrać model, który spełni te warunki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Fotelik samochodowy a grupa wiekowa

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując fotelik do samochodu, to grupa wiekowa dziecka. Fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi malucha. Zgodnie z europejskimi normami foteliki są sklasyfikowane w 5 grupach (0, 0+, 1, 2, 3). Każdy dopuszczony do sprzedaży model posiada certyfikat ECE R44-03 lub nowszy ECE R44-04.

Każdej grupie przypisany jest orientacyjny zakres wiekowy i wagowy dziecka. Jeśli macie wątpliwości, który model wybrać - zawsze bierzcie pod uwagę najpierw wagę swojej pociechy, dopiero na drugim miejscu sugerowany wiek.

Foteliki zgrupowane są w następujący sposób:

  • Grupa 0 - od 0-13 kg (0 - 18 miesięcy)
  • Grupa 0+ - od 0-18 kg (0 - 4 lata)
  • Grupa 1 - od 9-18 kg (9 miesięcy - 4 lata)
  • Grupa 2 - od 9-25 kg (9 miesięcy - 7 lata)
  • Grupa 3 - od 15-36 kg (3 - 12 lat)

Wiele fotelików na rynku łączy kilka grup wiekowych, dzięki czemu jeden model może byś używany przez dłuższy czas. Takie foteliki zwykle "rosną" razem z dzieckiem i możemy je ustawiać tak, by zapewniały najlepsze zabezpieczenie w danym momencie.

Co to jest i-size?

I-size to standard jakości wprowadzony w Europie i opisywany przez normę ECE R129. Przede wszystkim kategoryzuje on foteliki nie ze względu na wagę, a wzrost dziecka. Dodatkowo foteliki te są montowane za pomocą systemu isofix, więc należy upewnić się, że nasz samochód wspiera ten standard.

Większość fotelików i-size będzie również nastawiona na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców jest zdania, że są to najbezpieczniejsze foteliki, a przy tym najwygodniejsze dla dziecka. Najlepszy przykład - kiedy dziecko zasypia tyłem do kierunku jazdy, głowa nie opada mu na mostek, więc szyja nie jest obciążona.

Co znaczy FWF i RWF?

To kolejne oznaczenia, z którymi możecie spotkać się, wybierając fotelik samochodowy:

  • RWF (Rearward Facing) – fotelik montuje się w samochodzie tyłem do kierunku jazdy;
  • FWF (Forward Facing) – fotelik montuje się w samochodzie przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy a bezpieczeństwo

Każdy fotelik samochodowy dopuszczony do sprzedaży w Europie musi spełniać standardy bezpieczeństwa. Standardy ECE R44-03, ECE R44-04 lub i-size nie dają jeszcze pełnej gwarancji, że fotelik jest w pełni bezpieczny.

Najlepiej jest szukać modeli, które poddane zostały testom ADAC, OAMTC, AA lub ANWB. Te niezależne testy bezpieczeństwa dają nam pełen obraz, jak dany fotelik chroni w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Przyznawane są one w formie gwiazdek (od 1 do 5).

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Żaden fotelik samochodowy nie ochroni dziecka, jeśli jest on źle dobrany lub nieprawidłowo zamontowany. Dlatego ważne jest poznać odpowiedź na pytanie, jaki fotelik samochodowy wybrać i na co zwracać uwagę przed zakupem.

Fotelik musi być dopasowany zarówno do wzrostu dziecka, jak i jego wagi. Poza tym musi być prawidłowo zamontowany w samochodzie - pamiętajcie, że w większości aut nie należy montować fotelików na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Fotelik musi być zamontowany stabilnie, nie może przesuwać się na żadną stronę i powinien idealnie przylegać do siedziska i oparcia kanapy.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)