Jaki fotelik samochodowy wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem

Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy wybrać
Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy wybrać
Źródło zdjęć: © fot. Pieter Kuiper
Klaudia Stawska-Magdziak
17.05.2020 11:15, aktualizacja: 08.03.2022 15:28

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyprawki noworodka, jednocześnie jedna z najtrudniejszych decyzji zakupowych przed jaką stają młodzi rodzice. Jaki fotelik samochodowy wybrać, by był wygodny i bezpieczny dla dziecka? Podpowiadamy.

Fotelik samochodowy trzeba dopasować zarówno do samochodu, jak i do wieku dziecka, które będzie w nim jeździło. Zakup należy wcześniej zaplanować oraz zwrócić uwagę na normy bezpieczeństwa, jakie spełnia fotelik.

Należy pamiętać, że dziecko ma obowiązek siedzenia w foteliku w trakcie jazdy, aż przekroczy 150 cm wzrostu. Dla starszych dzieci fotelik zastępowany jest przez specjalne siedzisko, ale szczegółowo o różnych modelach napiszemy za chwilę.

Mamy nadzieję jednak, że nikomu nie przyjdzie do głowy wożenie małego dziecka na kolanach - pamiętajcie, fotelik samochodowy ma chronić życie i zdrowie dziecka. Jak wybrać model, który spełni te warunki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Fotelik samochodowy a grupa wiekowa

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując fotelik do samochodu, to grupa wiekowa dziecka. Fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi malucha. Zgodnie z europejskimi normami foteliki są sklasyfikowane w 5 grupach (0, 0+, 1, 2, 3). Każdy dopuszczony do sprzedaży model posiada certyfikat ECE R44-03 lub nowszy ECE R44-04.

Każdej grupie przypisany jest orientacyjny zakres wiekowy i wagowy dziecka. Jeśli macie wątpliwości, który model wybrać - zawsze bierzcie pod uwagę najpierw wagę swojej pociechy, dopiero na drugim miejscu sugerowany wiek.

Foteliki zgrupowane są w następujący sposób:

  • Grupa 0 - od 0-13 kg (0 - 18 miesięcy)
  • Grupa 0+ - od 0-18 kg (0 - 4 lata)
  • Grupa 1 - od 9-18 kg (9 miesięcy - 4 lata)
  • Grupa 2 - od 9-25 kg (9 miesięcy - 7 lata)
  • Grupa 3 - od 15-36 kg (3 - 12 lat)

Wiele fotelików na rynku łączy kilka grup wiekowych, dzięki czemu jeden model może byś używany przez dłuższy czas. Takie foteliki zwykle "rosną" razem z dzieckiem i możemy je ustawiać tak, by zapewniały najlepsze zabezpieczenie w danym momencie.

Co to jest i-size?

I-size to standard jakości wprowadzony w Europie i opisywany przez normę ECE R129. Przede wszystkim kategoryzuje on foteliki nie ze względu na wagę, a wzrost dziecka. Dodatkowo foteliki te są montowane za pomocą systemu isofix, więc należy upewnić się, że nasz samochód wspiera ten standard.

Większość fotelików i-size będzie również nastawiona na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców jest zdania, że są to najbezpieczniejsze foteliki, a przy tym najwygodniejsze dla dziecka. Najlepszy przykład - kiedy dziecko zasypia tyłem do kierunku jazdy, głowa nie opada mu na mostek, więc szyja nie jest obciążona.

Co znaczy FWF i RWF?

To kolejne oznaczenia, z którymi możecie spotkać się, wybierając fotelik samochodowy:

  • RWF (Rearward Facing) – fotelik montuje się w samochodzie tyłem do kierunku jazdy;
  • FWF (Forward Facing) – fotelik montuje się w samochodzie przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy a bezpieczeństwo

Każdy fotelik samochodowy dopuszczony do sprzedaży w Europie musi spełniać standardy bezpieczeństwa. Standardy ECE R44-03, ECE R44-04 lub i-size nie dają jeszcze pełnej gwarancji, że fotelik jest w pełni bezpieczny.

Najlepiej jest szukać modeli, które poddane zostały testom ADAC, OAMTC, AA lub ANWB. Te niezależne testy bezpieczeństwa dają nam pełen obraz, jak dany fotelik chroni w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Przyznawane są one w formie gwiazdek (od 1 do 5).

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Żaden fotelik samochodowy nie ochroni dziecka, jeśli jest on źle dobrany lub nieprawidłowo zamontowany. Dlatego ważne jest poznać odpowiedź na pytanie, jaki fotelik samochodowy wybrać i na co zwracać uwagę przed zakupem.

Fotelik musi być dopasowany zarówno do wzrostu dziecka, jak i jego wagi. Poza tym musi być prawidłowo zamontowany w samochodzie - pamiętajcie, że w większości aut nie należy montować fotelików na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Fotelik musi być zamontowany stabilnie, nie może przesuwać się na żadną stronę i powinien idealnie przylegać do siedziska i oparcia kanapy.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)