Jakie są przyczyny globalnego ocieplenia? CERN ujawnia wyniki eksperymentu CLOUD
Najnowsze eksperymenty CERN-u stawiają pod znakiem zapytania popularne modele zmian klimatycznych. Czy będziemy musieli zmienić swoje poglądy na temat przyczyn zmian klimatu na naszej planecie? Dowiedz się, do jakich wniosków doszli naukowcy z CERN-u.
26.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:03
Najnowsze eksperymenty CERN-u stawiają pod znakiem zapytania popularne modele zmian klimatycznych. Czy będziemy musieli zmienić swoje poglądy na temat przyczyn zmian klimatu na naszej planecie? Dowiedz się, do jakich wniosków doszli naukowcy z CERN-u.
Kwestie związane ze zmianami klimatycznymi są bardzo często osią konfliktów ideologicznych i politycznych. W zależności od światopoglądu i aktualnych potrzeb, jako przyczynę zmian wskazuje się, upraszczając, działania ludzi lub czynniki od nich niezależne.
Naukowcy CERN-u, chcąc uniknąć wplątania w walkę światopoglądową, skupili się wyłącznie na prezentowaniu wyników badań, a nie na wyciąganiu z nich wniosków i dawaniu odpowiedzi.
Pierwsze rezultaty eksperymentu CLOUD (Cosmics Leaving Outdoor Droplets) wskazują na znacznie większy, niż dotychczas sądzono, wpływ czynników zewnętrznych na ziemski klimat.
Zobacz także
Za jeden z kluczowych czynników, kształtujących klimat uznano formowanie się chmur. Doświadczenia CERN-u wskazały, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa promieniowanie kosmiczne, które przyspiesza formowanie się chmur wokół aerozoli w atmosferze.
Naukowcy z CERNU stwierdzili jednak, że promieniowanie kosmiczne nie wyjaśnia szybkości, z jaką tworzą się chmury w najniższych partiach atmosfery. Odpowiedzi na to pytanie poświęcone będą dalsze badania w ramach projektu CLOUD.
CERN News - CLOUD experiment
Jedna z teorii, związanych z badaniami CERN-u zakłada, że do najistotniejszych czynników, kształtujących klimat naszej planety należą kolejno Słońce, wulkany, zmiany klimatyczne pochodzące z innych źródeł i zmiany będące wynikiem działalności człowieka. Niestety, ta zdejmująca z ludzkości większość odpowiedzialności teoria spotyka się z dobrze udokumentowaną krytyką.
Zobacz także
Choć w komentarzach do badań CERN-u często można znaleźć stwierdzenia, że zmiany klimatyczne są niezależne od człowieka, warto jednak pamiętać, że źródłem nukleozy są również cząsteczki zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, którego ilość w atmosferze wzrasta.
Dotychczasowe wyniki badań, choć podkreślają wpływ czynników zewnętrznych, nie odpowiadają jednoznacznie na pytanie o znaczenie działalności człowieka. Czy i w jakim stopniu odpowiadamy za zmiany klimatyczne? Na to pytanie, niestety, CERN nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.
Źródło: Popular Science