Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu w domu? Odpowiedź może zaskoczyć

Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu?
Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

06.08.2022 15:47, aktual.: 06.08.2022 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ceny prądu już teraz spędzają niektórym sen z powiek, a to jeszcze nie koniec podwyżek, zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. W obliczu rosnących opłat za energię elektryczną warto wiedzieć, które ze sprzętów używanych przez nas w domu pochłaniają jej najwięcej podczas godziny pracy.

O możliwym wzroście cen prądu informuje m.in. Money.pl. Serwis powołując się na ustalenia OKO.press., przekazał, że "taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą w 2023 roku wzrosnąć o co najmniej 180 proc.". Tak wynika z listu Rafał Gawin, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który otrzymała m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Urządzenia, które "pożerają" prąd

W obliczu potencjalnych wzrostów cen za prąd warto wiedzieć, które z często używanych w domu urządzeń pochłania najwięcej energii elektrycznej podczas godziny pracy. W 2021 roku Wirtualna Polska przygotowała Ogólnopolski EkoTest, w którym sprawdzała wiedzę ekologiczną wiedzę Polaków. Poruszono w nim m.in. zagadnienia dotyczące elektromobilności, oszczędzania wody, jakości powietrza oraz gospodarki odpadami.

Jedno z pytań dotyczyło zużycia prądu. Ankietowani zostali zapytani o urządzenie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej w ciągu godziny pracy. Do wyboru były trzy odpowiedzi: suszarka do prania, kuchenka indukcyjna i zmywarka. Największą popularnością cieszyła się odpowiedź suszarka do prania (wskazało ją 55 proc. ankietowanych), później kuchenka indukcyjna (35 proc. ankietowanych) oraz zmywarka (10 proc. ankietowanych). Właściwą odpowiedzią w tym pytaniu jest jednak kuchenka indukcyjna.

Jak informował już Adam Gaafar, odwołując się do analizy zaprezentowanej przez spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), "w ciągu roku płyta indukcyjna zużywa blisko trzykrotnie więcej prądu niż lodówka i ponad pięciokrotnie więcej niż pralka. Przekłada się to rzecz jasna na wyższe koszty użytkowania".

Warto tutaj zaznaczyć, że są to analizy bazujące na uśrednionych wynikach. To, ile prądu zużywa nasza kuchenka indukcyjna, zależy m.in. od częstotliwości i czasu jej użytkowania, a także rodzaju używanego urządzenia. Obecnie producenci coraz częściej wprowadzają na rynek modele energooszczędne, które nie zużywają tak dużo prądu jak np. kuchenki produkowane 10 lub 15 lat temu.

*Artykuł powstał na podstawie dotychczasowych wyników Ogólnopolskiego EkoTestu, realizowanego przez WP i Fundację Czyste Powietrze – organizatora Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)