Japońskie roboty "walczą" z niedźwiedziami. Wyglądają inaczej niż to sobie wyobrażacie

Japońskie roboty kontra niedźwiedzie - brzmi jak zapowiedź jakiegoś anime albo szalonej gry. Tymczasem mamy do czynienia z rozwiązaniem, które z jednej strony zaskakuje, a z drugiej delikatnie… bawi.

Japońskie roboty "walczą" z niedźwiedziami. Wyglądają inaczej niż to sobie wyobrażacie
Adam Bednarek

Japonia i roboty to temat rzeka. Niedawno pisaliśmy o wielkiej konstrukcji, która już zaczęła się poruszać - ważący 25 ton robot jest repliką kultowego Megazorda. Co innego działania naukowców, a co innego zwykłych mieszkańców mniejszych miejscowości.

W okolicach pól uprawnych znajdujących się w miejscowości Takikawa na wyspie Hokkaido zaczęły pojawiać się niedźwiedzie. Dla rolników to spory problem, więc postanowili rozwiązać problem tak, jak to często w Japonii się robi: za pomocą technologii.

Ale ich robot to nie konstrukcja rodem z Boston Dynamics, jak choćby czworonogi patrolujące teren elektrowni w Czarnobylu. Monster Wolf, owszem, wydaje nawet 60 różnych dźwięków i może "atakować" światłem, ale poza tym to tak naprawdę udoskonalona wersja stracha na wróble.

Robot ‘monster wolf’ sees off Japan’s aggressive bears

Tyle że w tym przypadku celem wilka jest odstraszenie niedźwiedzi, a nie ptactwa.

Robot-wilk może nie wygląda aż tak imponująco, jak można było sobie to wyobrazić, ale cieszy się sporym zainteresowaniem. The Telegraph informuje, że maszynę kupiło już przeszło 70 nabywców.

Co ciekawe, mechaniczny wilk inspirowany jest prawdziwym zwierzęciem, który występował na japońskich wyspach. Zamieszkiwał Honsiu, Sikoku i Kiusiu, ale utrata siedlisk i kłusownictwo sprawiły, że gatunek wyginął w 1905 roku. Teraz naturę próbuje zastąpić technologia.

źródło: The Telegraph via swiatoze.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.