"Jaszczurki", które polecą na Marsa. Naukowcy opracowali robota przyszłości

"Jaszczurki", które polecą na Marsa. Naukowcy opracowali robota przyszłości

Naukowcy opracowali roboty, które przypominają jaszczurki
Naukowcy opracowali roboty, które przypominają jaszczurki
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
06.02.2023 18:35, aktualizacja: 06.02.2023 18:48

Naukowcy z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics opracowali robota, który może pomóc w eksploracji Marsa. Jego konstrukcja była inspirowana pustynnymi jaszczurkami - ich elastycznym ciałem oraz sposobem poruszania się. Eksperci mają nadzieję, że robot poradzi sobie z panującymi na Czerwonej Planecie warunkami, które często bywają wyzwaniem dla tradycyjnych, marsjańskich łazików.

Mars jest jedną z tych planet, które od dawna budzą spore zainteresowanie badaczy z całego świata. Zalicza się go do kategorii planet skalistych, czyli takich jak Ziemia, dlatego naukowcy nie wykluczają, że na jego powierzchni uda się odkryć ślady przeszłego lub obecnego, pozaziemskiego życia np. drobnoustrojów. Wymaga to jednak dokładnych analiz, których nie można przeprowadzić bez odpowiednich urządzeń wysyłanych na Marsa, będących niewielkimi, pozaziemskimi laboratoriami.

"Kosmiczne jaszczurki" - roboty mogą pomóc w badaniu Marsa

Najnowszy, czworonożny robot, który w przyszłości może dotrzeć na Czerwoną Planetę, został opisany na łamach czasopisma naukowego "Biomimetics MDP". Jego twórcy, czyli naukowcy z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics przy jego projektowaniu inspirowali się pustynnymi jaszczurkami. Ich biomimetyczne urządzenie naśladujące m.in. ruchy tych zwierząt, może sobie lepiej poradzić podczas poruszania się po miękkich glebach i wspinania się po skałach niż tradycyjne łaziki.

Jak wyjaśnia Tech Xplore, robot składa się z elastycznej struktury przypominającej kręgosłup i czterech nóg. Naśladuje również "pełzające" ruchy, w czym pomagają zamontowane w jego nogach zawiasy oraz koła zębate. Mechanizm pozwala na odwzorowanie wahadłowego ruchu. Oprócz tego robota wyposażono w czteroprzegubowy mechanizm, umożliwiający mu na unoszenie się bez utraty równowagi. Dodatkowo każda z nóg posiada cztery elastyczne "palce". Służą one do chwytania gleby i podnoszenia marsjańskich skał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy przeprowadzili liczne symulacje, które wykazały, że robot faktycznie może odtwarzać ruchy typowe dla jaszczurek. Przetestowali również prototyp stworzony z materiałów żywicznych przy pomocy druku 3D w warunkach przypominających te panujące na Czerwonej Planecie. Ich wyniki są bardzo obiecujące. Tech Xplore podkreśla jednak, że zanim robot trafi na Marsa, minie sporo czasu. Robota czekają jeszcze testy poza laboratorium, a także rozwój elementów, które pozwolą mu "przetrwać" w kosmosie. Chodzi przede wszystkim o ochronną strukturę uszczelniającą, system zasilania, a także właściwe modele uczenia maszynowe, pozwalające na dostosowanie ruchów "kosmicznej jaszczurki" do różnego podłoża.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)