Zmiennokształtny robot ucieka z więzienia. Wszystko widać na nagraniu

Zmiennokształtny robot bez problemu wydostaje się z miniaturowego więzienia z metalowymi kratami - to nie kadr z filmu science fiction, ale efekt pracy zespołu naukowców. Eksperci stworzyli robota, który zmienia swój stan w zależności od potrzeb i środowiska, w jakim przebywa.

Naukowcy opracowali wyjątkowego robota
Naukowcy opracowali wyjątkowego robota
Źródło zdjęć: © Matter CC-By-SA | Wang i Pan i in.
Karolina Modzelewska

Zespół kierowany przez dr Chengfeng Pan z Chinese University of Hong Kong opracował wyjątkowego robota, który może szybko przechodzić ze stanu stałego w ciekły i na odwrót. Dodatkowo jest on magnetyczny i może przewodzić prąd. Inspiracją dla tego rozwiązania był ogórek morski (nazywany też swansonem czy strzykwą), czyli morski bezkręgowiec.

Robot, który może zmieniać swój stan

Dając robotom możliwość przełączania się między stanem ciekłym i stałym, zapewniamy im większą funkcjonalność - przekazał Chengfeng Pan.

Do budowy robota naukowcy wykorzystali nowy, opracowany przez siebie materiał "magnetoaktywną maszynę przejściową faza stała-ciecz". Jak wyjaśnia serwis Eureka Alert, powstał on poprzez osadzenie cząstek magnetycznych w galu, metalu o bardzo niskiej temperaturze topnienia (29,8°C). Cząsteczki pełnią podwójną rolę. Person-shaped robot liquifies to escape jail

Jak wyjaśnił Carmel Majidi z Carnegie Mellon University: "jedną z nich jest to, że sprawiają, że materiał reaguje na zmienne pole magnetyczne, dzięki czemu można, poprzez indukcję, podgrzać materiał i spowodować zmianę fazy. Ale cząstki magnetyczne zapewniają również robotom mobilność i zdolność poruszania się w odpowiedzi na pole magnetyczne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Wynalazek Polaków. Nanoseen zapewni wodę pitną

Materiał został sprawdzony podczas różnych testów. Naukowcy wykorzystywali pole magnetyczne i roboty do przeskakiwania fos, wspinania po ścianach, a nawet dzieli je na pół, aby tak powstałe "części" wspólnie wykonywały różne zadania, np. przenosiły niewielkie obiekty, a następnie łączyły się i ponownie tworzyły całość. Jednym z elementów testów była wspomniana ucieczka z miniaturowego więzienia.

Chociaż u niektórych taka scena może budzić obawy, to niewielkich rozmiarów urządzenie może w przyszłości znaleźć wiele zastosowań np. w medycynie czy inżynierii. Naukowcy wykorzystali robota m.in. do usunięcia obcego obiektu z modelu żołądka oraz podania leków. Ich zdaniem sprawdza się też jako inteligentny robot lutowniczy do montażu i naprawy obwodów bezprzewodowych oraz jako uniwersalna mechaniczna "śruba" do montażu części w trudno dostępnych miejscach.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.