Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń? To oszczędności liczone w milionach

Komisja Europejska wzięła na tapet ładowarki. Chcą, by w całej Unii Europejskiej obejmował jeden standard urządzeń ładujących dla różnych urządzeń. Ma być to krok w stronę walki z elektrośmieciami.

Ładowanie telefonu
Ładowanie telefonu
Źródło zdjęć: © Pixabay

25.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:47

Komisja Europejska złożyła w piątek propozycję wprowadzenia jednego standardu ładowarek wszelkiego typu urządzeń elektronicznych. Ma to na celu walkę z niepotrzebną produkcją elektroniki i ograniczenie ilości powstających elektroodpadów. Ponadto ustandaryzowanie powinno wpłynąć korzystnie na codzienne funkcjonowanie obywateli - jeden przewód wystarczy do naładowania wszystkich urządzeń.

Proponowanym standardem jest oczywiście USB-C. Już teraz można zauważyć, że większość producentów chętnie stosuje go w swoich urządzeniach, niezależnie od tego, czy mówimy o smartfonie, słuchawkach bezprzewodowych, klawiaturach czy głośnikach przenośnych. Mimo to jest to tylko dobra wola producentów, niektórzy, jak Apple, wciąż trzymają się swoich standardów.

Powiązanym z tą propozycją ruchem byłoby rozdzielenie sprzedaży urządzeń i ładowarek. Chodzi o to, by konsumenci nie płacili za niepotrzebną ładowarkę, a tym samym, by producent mógł ograniczyć ilość wytwarzanych urządzeń ładujących, co bezpośrednio wpłynie na ilość elektrośmieci.

Według szacunków KE pozwoli to konsumentom na zaoszczędzenie około 250 milionów euro rocznie na same ładowarki. Pozostaje jednak pytanie - czy producenci faktycznie obniżą ceny sprzedawanych urządzeń o koszt dodatkowej ładowarki, czy jednak ceny pozostaną na obecnym poziomie, a pudełka staną się nieco lżejsze.

Sam pomysł z ograniczeniem produkcji ładowarek może przyczynić się wyraźnie do ratowania środowiska. Jak szacuje KE, ruch ten pozwoli zmniejszyć ilość elektroodpadów powstających w skali roku o blisko tysiąc ton.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
energetykanewsgadżety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.