Jedyny taki samolot. Rosyjski bombowiec z nową funkcją
Zmodernizowany rosyjski bombowiec strategiczny Tu-160M stanie się pierwszym na świecie samolotem wyposażonym w tzw. pociski odwróconego startu. Oznacza to, że maszyna będzie w stanie razić cele, które znajdują się za nią.
O nowej funkcji zmodernizowanego bombowca pisze rosyjska rządowa RIA Novosti. "W pierwszym nowo wyprodukowanym Tu-160M zainstalowano radar wsteczny, który pozwoli samolotowi używać tak zwanych pocisków rakietowych odwróconego startu do obrony przeciwko rakietom powietrze-powietrze, ziemia-powietrze i myśliwcom. Będą to swego rodzaju powietrzne pociski powietrze-powietrze" – przekazało źródło w rosyjskim przemyśle obronnym, na które powołuje się agencja.
Klasyczny bombowiec w nowej wersji
Rozwiązanie ma pozwolić maszynie na przechwytywanie celów, które znajdują się za jej ogonem. Informator RIA Novosti wyjaśnia, że użycie radaru wstecznego w Tu-160M znacznie zwiększy możliwości samolotu, ponieważ ciężkie bombowce cechują się niskim stopniem manewrowości, przez co mogą nie mieć czasu na odwrócenie się w kierunku wroga.
Pociski odwróconego startu mogą też oczywiście uderzać w cele, które znajdują się przed maszyną. Gdy pilot zdecyduje się na zaatakowanie myśliwca lub rakiety, które znajdują się za nim, pocisk obróci się o 180 stopni.
Tu-160 to naddźwiękowe bombowce dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolne do przenoszenia rakiet i broni jądrowej. Program ich modernizacji został uruchomiony na mocy decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd bombowce te są nazywane przez pilotów "Białymi Łabędziami". Plany Moskwy zakładają, że zmodernizowana wersja Tu-160M stanie się kluczowym elementem tzw. "triady jądrowej".
W porównaniu ze starszymi modelami, maszyna zyska nowy napęd. Opracowane w latach 80. silniki turbowentylatorowe NK-32 zostaną zastąpione przez nowoczesne NK-32-02. Rosjanie twierdzą, że pozwoli to samolotowi osiągać prędkość maksymalną 2200 km/h. Tu-160M będą zdolne do przenoszenia pocisków manewrujących Ch-101/102 z technologią stealth oraz przeciwokrętowych pocisków dalekiego zasięgu.
Samolot ma charakteryzować się również zaawansowanym sprzętem elektronicznym oraz nowoczesnym systemem komputerowym, który wpłynie na precyzję Tu-160M. Docelowo maszyna ma współpracować z bombowcem piątej generacji projektu PAK DA, którego budowa – zgodnie z zapowiedziami – ma zostać ukończona do 2023 r.