Joué: kontroler MIDI jako uniwersalny instrument dla kreatywnych muzyków
30.12.2016 09:43, aktual.: 10.03.2022 08:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oryginalny produkt francuskiego startupu ma uczynić pracę muzyków łatwiejszą i bardziej satysfakcjonującą, a do jego stworzenia wykorzystano najnowszą technologię. Jakie możliwości oferuje innowacyjny kontroler?
Wynalazca, inżynierowie i muzycy
Startup Joué (franc. grał) założyła we francuskim Bordeaux grupka entuzjastów muzyki z doświadczonym wynalazcą na czele. Na pomysł oryginalnego kontrolera MIDI wpadli już w pierwszej połowie ubiegłego roku, natomiast 1 grudnia roku bieżącego zaprezentowali światu ukończony produkt. Zbiórkę funduszy w kwocie 70 tys. Euro uruchomiono na Kickstarterze.
Nowe urządzenie nazwano Joué, a jego odbiorcami mają być wszyscy miłośnicy tworzenia muzyki bez wykorzystywania ciężkiego sprzętu. Modularny kontroler ma kompaktowe wymiary 360 × 130 × 15.6 mm i waży jedyne 800 gramów. Wykonano go z drewna i metalu, nadając mu wygląd jak najbardziej zbliżony do klasycznych instrumentów muzycznych.
Modularność na pierwszym planie
Płaska powierzchnia w górnej części obudowy to ogromny touchpad, odczytujący dotyk ponad 250 razy na sekundę. Podzielono go na trzy równe sekcje, na których umieszczane są wymienne moduły o rozmiarach 90 × 90 mm. Wykonano je z silikonu, który zapewnia odpowiedni stopień miękkości i elastyczności, co ma bezpośrednio przełożyć się na komfort korzystania.
Moduły występują w 8 wariantach, a ich wymiana może się odbywać dynamicznie, również w trakcie gry. Każdy z nich jest natychmiast po założeniu automatycznie rozpoznawany przez Joué. Ich konfiguracja (kanał MIDI, brzmienie i wysokość dźwięków etc.) odbywa się w dedykowanej aplikacji dla MacOS (minimum 10.8) lub Windowsa (minimum 7).
Joué oferuje szeroki zakres kompatybilności z oprogramowaniem do obsługi urządzeń MIDI (Ableton Live, Apple Logic, aplikacje dla GarageBand na iPada i inne). Hardware’owo jest równie elastyczny i wykorzystuje już posiadane urządzenia, a niezbędne połączenie zapewnia przewód USB do MIDI. Nie zawodzi także trwałość, a tę określono na przynajmniej 20 mln dotknięć panelu.
Świetny wynik na finiszu kampanii
Po pierwszym miesiącu kampanii wszystko wskazuje na to, że produkt powstanie. Twórcy uzyskali już 62000 z założonych 70000 Euro, a koniec zbiórki wyznaczono dopiero na 15 stycznia. Uwzględniając fakt, że chodzi o produkt wyspecjalizowany i kierowany do czynnych muzyków, można więc mówić o naprawdę dużym sukcesie.
Aktualna cena Joué wynosi od 320 do 345 Euro (w zależności od rodzaju i ilości modułów) za sztukę oraz 590 Euro przy zakupie dwóch urządzeń. Wysyłki mają nastąpić w sierpniu przyszłego roku.