Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne

Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne

Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne
Jarosław Balcerzak
12.03.2017 11:16, aktualizacja: 10.03.2022 08:30

Wymiana urządzeń elektrycznych na modele wyposażone w WiFi jest kosztowna i kłopotliwa. Kancy rozwiązuje ten problem, zapewniając zdalną kontrolę smartfonem nad każdym z nich. Jakie oznacza to możliwości i funkcje?

Inteligentny dom w budżetowy sposób

Kanadyjski startup już od trzech lat rozwija swój pomysł na wygodną zdalną obsługę wszystkich domowych urządzeń. Początkowo skłaniano się ku idei zaawansowanego huba, szybko jednak okazało się że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Stworzono więc niewielkie adaptery wyposażone w WiFi i instalowane bezpośrednio w puszkach elektrycznych.

Mają one wymiary 45,7 × 39 × 24 mm i są zgodne z napięciami od 100 do 240 V. Podłączenie i konfiguracja trwają zaledwie kilka minut, a obsługa odbywa się przez Internet lub aplikację mobilną (iOS i Android). Uzyskana w ten sposób kontrola nad urządzeniami niewiele odbiega od ich najnowszych modeli fabrycznie wyposażonych w funkcje smart.

Obraz

Uproszczona obsługa zdalna

Wśród zgodnych z technologią urządzeń znajdują się niemal wszystkie, jakie w domu i bezpośrednim otoczeniu podłączane są do sieci elektrycznej. Od oświetlenia, przez sprzęt AGD i RTV, aż do drzwi garażowych czy systemów nawadniających ogródek.

W dedykowanej aplikacji można nie tylko je uruchomić bądź wyłączyć, ale również ustanowić dowolny harmonogram pracy. Twórcy zadbali także o wygodną funkcję powiadomień: o statusie wybranych urządzeń lub uszkodzeniu któregoś z nich. Nie zabrakło także możliwości pomiaru poboru mocy z dowolnego gniazdka.

Kancy wyposażono w moduł WiFi 802.11 b/g/n, a dostęp zabezpieczony jest hasłem w standardzie WPA/WPA2. Uprawnieniami poszczególnych gniazdek czy elektronicznego zamka w drzwiach zarządza główny użytkownik, w razie potrzeby przydzielając ją także innym osobom.

Obraz

Duży potencjał i atrakcyjna cena

Kancy już dziś jest zgodne z Alexą, dzięki czemu posiadacze urządzeń z asystentką Amazona mogą korzystać z obsługi także poleceniami głosowymi. Wsparcie jest deklarowane również dla oświetlenia Philips Hue, produktów Nest, platformy IFTTT i wielu innych. Oznacza to nie tylko dużą zgodność, ale i możliwości tworzenia złożonych reguł uruchamiania.

Kampania produktu na Kickstarterze wystartowała przed pięcioma dniami, w tym czasie zbierając niespełna 12 tys. CAD (dolar kanadyjski). Za cel obrano kwotę 30 tys. CAD, a na jego osiągnięcie pozostało jeszcze 40 dni. Jeśli więc tempo zbiórki uda się utrzymać, produkcja Kancy jest właściwie pewna. Aktualna cena adaptera wynosi (w przeliczeniu) ok. 49 dol., a wysyłki wyznaczono na grudzień.

Interesujące są również cele kolejnych progów finansowania. Powyżej 100 tys. CAD wspierający mogą wybrać również Kancy Servo (dla m.in. drzwi garażowych czy żaluzji). Przy 200 tys. dol. jest to już Kancy Dimmer (ściemniacz oświetlenia), a przy 400 tys. Kancy Plug, czyli moduł w formie zewnętrznej wtyczki z sieciowym gniazdkiem elektrycznym oraz USB.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)