Kara za antenę na dachu. Można zapłacić 2500 złotych

Kara za antenę na dachu. Można zapłacić 2500 złotych

Antena na dachu. Niewłaściwy montaż może sporo kosztować
Antena na dachu. Niewłaściwy montaż może sporo kosztować
Źródło zdjęć: © Unsplash
01.05.2022 17:35, aktualizacja: 01.05.2022 18:43

Antena na dachu to coś oczywistego. Jej montaż wydaje się czynnością prostą i raczej nie kojarzy się z problemami. Okazuje się, że to tylko złudzenie, a w przypadku złamania zasad można zapłacić nawet 2500 zł kary.

Budowa domu to proces naprawdę złożony, podczas którego na inwestorów czeka wiele niespodziewanych zagrożeń. Prawo budowlane jest dość restrykcyjne i łatwo nieświadomie popełnić błąd, który może okazać się naprawdę kosztowny. Nie inaczej jest w przypadku osób, które już mieszkają w domu, ale chcą dokonać pewnych przeróbek. Przykładem takiej sytuacji jest montaż anteny na dachu.

Montaż anteny do odbioru sygnału telewizyjnego na dachu nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.

Kara za montaż anteny. Kiedy można ją dostać

W niektórych sytuacjach montaż anteny na dachu może być jednak przyczyną otrzymania kary. Dotyczy to sytuacji, w której antena zostanie zamontowana na maszcie o wysokości większej niż 3 metry. Według art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. pr. bud. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Jak czytamy w serwisie prawo.pl, właściwy organ może nakazać rozbiórkę powstałego obiektu, jeżeli powstał on bez zgłoszenia lub mimo wyrażenia sprzeciwu przez organ (art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409).

Sytuacja, w której antena jest montowana na wysokości ponad 3 metrów, nie zdarza się zbyt często. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, w których ze względu na ukształtowanie terenu lub gęstość zabudowy trudno jest uzyskać optymalną jakość sygnału. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest stosowanie się do przepisów, by uniknąć kary.

Kara za montaż anteny. Nawet 2500 zł

Przepisy przewidują wysoką karę za złamanie wspomnianych przepisów. W przypadku braku zgłoszenia konstrukcji do właściwych organów właściciel budynku może spodziewać się konieczności uiszczenia opłaty legalizacyjnej w wysokości 2500 złotych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (294)