Kara za montaż anteny. Jak jej uniknąć?
25.12.2021 12:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć coraz więcej osób deklaruje, że nie ogląda telewizji, antena to wciąż często spotykany element wyposażenia domu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przepisy przewidują karę za niewłaściwy montaż anteny. Można naprawdę słono zapłacić.
Ten, kto budował dom, zdaje sobie sprawę, jak skomplikowane bywają przepisy regulujące tego typu przedsięwzięcie. Wszelkie odstępstwa od ustalonych zasad są surowo karane, więc warto patrzeć na ręce wykonawcom. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak wiele można zapłacić za przeoczony niuans. W niektórych przypadkach może nas spotkać kara za montaż anteny.
Jak czytamy na łamach serwisu prawo.pl, właściwy organ ma prawo nakazać rozbiórkę powstałego obiektu, jeżeli powstał on bez zgłoszenia lub mimo wyrażenia sprzeciwu przez organ (art.49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409)).
Zobacz także
W przypadku większości anten zapis ten nie ma jednak zastosowania. Według art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.
Montaż anteny - kiedy można dostać karę?
Montaż anteny może być niezgodny z przepisami wówczas, gdy jest ona zamontowana wysoko. Jeżeli antena zawiśnie na maszcie o wysokości większej niż trzy metry, mogą czekać nas niemiłe konsekwencje. Artykuł 30 ust. 1 pkt 3 lit. pr. bud. mówi, że wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Aby uniknąć kary za niewłaściwy montaż anteny, trzeba takie przedsięwzięcie zgłosić lub postarać się o zamontowanie jej na odpowiednio niższym maszcie. Często bywa to jednak niemożliwe. Ludzie, którzy stawiają na montaż anten na takiej wysokości, robią to zazwyczaj nie z chęci uzyskania lepszego sygnału, ale po to, by zapewnić sobie możliwość odbioru sygnału.
Dotyczy to przede wszystkim budynków znajdujących się w zagłębieniach terenu lub otoczonych wysokimi zabudowaniami. W takiej sytuacji rośliny lub obiekty budowlane zakłócają sygnał, w związku z czym konieczne może być wyniesienie anteny na odpowiednią wysokość.
Montaż anteny na maszcie o wysokości powyżej 3 metrów jest surowo karany. Przepisy przewidują możliwość ukarania opłatą legalizacyjną. Jej wysokość to 2500 złotych.